Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'in makam odası ve evinin aranması, ardından da tutuklanması Ankara'da yankı buldu.

İlişkili Haberler


Dün Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Yargıtay ve YARSAV'dan peşpeşe tepkiler geldi.

HSYK, bugün Başsavcı İlhan Cihaner'in gözaltına alınıp tutuklanmasını görüşmek üzere olağanüstü gündemle toplandı.

Yaklaşık 4 saat süren toplantının ardından, alınan kararlara ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı.

ADALET BAKANI KATILMADI
Toplantıya Adalet Bakanı Sadullah Ergin katılmadı. Ancak Adalet Bakanlığı Müsteşarı ve HSYK üyesi Ahmet Kahraman katıldı.

Kahraman, toplantıdan, yazılı açıklama yapılmadan önce ayrıldı.

HSYK açıklamasında dün Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı'nda yapılan uygulamaların, HSYK'nın gündemine oy birliğiyle alınarak, incelenmesine karar verildiği anımsatıldı.

ŞANAL DAHİL, 4 SAVCI ARTIK YEKTİSİZ
Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 250/3. maddesindeki amir hükmün ihlal edilerek, görev ve yetki aşımında bulunulduğunu tespit eden HSYK, Erzurum Özel yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekili Tarık Gür, Cumhuriyet savcıları Rasim Karakullukçu, Mehmet Yazıcı ve Osman Şanal'ın, CMK 250. maddesi kapsamındaki yetkilerinin kaldırılmasına karar verdi.

HSYK, Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş, Başsavcıvekili Tarık Gür, Cumhuriyet savcıları Karakullukçu, Yazıcı ve Şanal ile diğer ilgililer hakkında yasal gereğinin yapılması için suç duyurusunda bulunulmasını da kararlaştırdı.

HSYK, kararı oy çokluğuyla aldı.

ERGENEKON'A BAKAMAYACAKLAR
Kararla birlikte 4 savcı, Erzurum'da yürütülen Ergenekon soruşturmasında görev alamayacak.

YÜKSEK YARGIÇLAR YARGITAY'DAN AÇIKLAMA BEKLİYOR
Yargıtay'da biraraya gelen 30'u aşkın Yargıtay üyesi, Başsavcı Cihaner'in gözaltına alınmasına ilişkin rahatsızlıklarını başkanlığa iletti.

Cihaner hakkında ancak Yargıtay'ın işlem yapabileceğini, mevkidaşı bir savcının başka bir savcıyı keyfi olarak gözaltına aldıramayacağına dikkat çeken yüksek yargıçlar, Yargıtay Başkanlığı'nın tepkisini ortaya koymasını istedi.

Bu amaçla üyeler Yargıtay'ın en üst karar alma mercii olan Yargıtay Başkanlık Kurulu'nun olağanüstü toplanarak bir açıklama yapmasını talep etti.