Ankara Emniyet Müdürlüğü ekipleri, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne yönelik saldırıya ilişkin soruşturmasını sürdürüyor.

İlişkili Haberler


Şu ana kadar 12 görgü tanığının ifadesine başvuran polis, eylemcinin görgü şahitlerinden birine ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nin de bulunduğu Paris Caddesi'nin yerini sorduğunu tespit etti.

Olay yerindeki MOBESE ve güvenlik kameraları görüntülerini tek tek inceleyen polis, Ankara'da eylemciyle birlikte hareket eden herhangi kimseyi belirleyemedi.

Polis, Ecevit Şanlı'nın olaydan önce elçilik önünde keşif yaptığına dair herhangi bir ize de ulaşamadı. Olay yerine yakın MOBESE kameralarıyla ilgili iddiaların da gerçeği yansıtmadığını belirten emniyet yetkilileri, MOBESE kameralarının görüntüyü merkeze aktaramasa bile kendi hafızasına kaydettiğini, bu nedenle saldırı anına ilişkin herhangi bir görüntü kaybı olmadığını bildirdi.

Elinde bir zarfla elçilik binasına gelen Ecevit Şanlı'nın postaların da kabul edildiği 2. girişin camına vurup elindeki zarfı göstererek kapının açılmasını istediği, kapıyı açan güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu'nun müdahalesine fırsat vermeden üzerindeki düzeneği patlattığı belirtiliyor. Akarsu'nun yanında bulunan başka bir güvenlik görevlisinin ise çalan telefona bakmak için güçlendirilmiş camın arka bölümüne geçtiği, saldırıdan bu şekilde kurtulduğu kaydediliyor.

UYUŞTURUCUYA RASTLANMADI
Öte yandan adli tıpın ilk değerlendirmelerine göre, Ecevit Şanlı'nın kanında uyuşturucu kalıntısına rastlanmadı.