Pastırma sıcakları ne zaman, hangi ayda olur? (2022 Pastırma yazı tarihi)

Pastırma sıcakları, her yıl Ekim ayına gelinmesiyle birlikte sorgulanan konular arasında yer alıyor. Son sıcak havanın tadını çıkarmak isteyen birçok vatandaş tarafından merak edilen pastırma yazının hangi ayda meydana geleceği sorgulanıyor. Peki, pastırma sıcakları ne zaman, hangi ayda olur?

Pastırma sıcakları ne zaman, hangi ayda olur? (2022 Pastırma yazı tarihi)

Pastırma yazı, yılın son sıcaklık artışlarının yaşandığı dönem olarak biliniyor ve birçok vatandaş kış ayına giriş öncesinde bu sıcak havanın tadını çıkarmak istiyor. döneminde yaşanan sıcaklıkların ardından meydana gelen yağışlı havalar, pastırma yazıyla birlikte yerini yeniden güneşli bir havaya bırakacak. Peki, pastırma sıcakları ne zaman, hangi ayda olur?

PASTIRMA SICAKLARI NE ZAMAN?

Pastırma yazı, sonbahar mevsiminde genellikle ekim ayı sonuna doğru ile kasım ayının ikinci haftası arasında meydana gelir.

Sıcak hava dalgasının etkili olduğu bu günlerde, sıcaklıklar mevsim normallerine göre daha yüksek seviyelerde seyreder, gündüzleri güneşli, geceleri açık ve ayazlı olur.

Pastırma sıcakları ne zaman, hangi ayda olur? (2022 Pastırma yazı tarihi) - 1

PASTIRMA YAZI NEDİR?

Pastırma yazı, genellikle sonbahar mevsiminin sonundaki (ekim ayının sonundan kasım ayının ortasına kadar) güneşli, hava sıcaklığının mevsime göre yüksek olduğu günler için kullanılan deyim. Bazen yılda birkaç kez yaşanır, bazen de hiç görülmez. Genellikle birkaç gün ya da bir hafta kadar sürer. Gündüzler güneşli, hafif rüzgarlı ve puslu, geceler serin geçer; yağış olmamakla birlikte geceleri don görülebilir.

Pastırma yazı, kutuplardan gelen alçak bir soğuk hava kütlesinin hareketsizleşerek sıcak bir yüksek basınç merkezi oluşturması sonucu ortaya çıkar. Bu merkezin özelliği, istikrarlı bir katmanlaşma yaratan önemli sıcaklık değişimleridir. Sonuçta havanın dikey hareketi engellenir ve alçaklarda yoğunlaşan duman, toz vb havanın puslu olmasına yol açar.

Pastırma yazı deyimi, pastirmanin bu dönemde hazirlanmasi sebebi ile verilmiştir. Gece ve gündüz arası sicakliklarin birbirine yakin ve sıcak olmasi sebebi ile; pastirmanin en ideal sekilde kurumasi bu dönemde olur. Dünyanın pek çok yerinde yaşanan bu dönem, Almanya'da "kocakarı yazı", İsveç'te "Azize Birgitta yazı", Amerika Birleşik Devletleri'nde "Yerli yazı" (Indian summer) gibi adlar alır.

Sayfa Yükleniyor...