Başbakan Davutoğlu grup toplantısında konuştu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında Meclis Başkanlığı seçimlerinde 'pazarlık' iddialarını yalanladı. Davutoğlu'nun, iflasın eşiğindeki Yunanistan'a yönelik mesajları da oldu.

Başbakan Davutoğlu grup toplantısında konuştu

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

Meclis Başkanlığı seçimine değinen Davutoğlu, aday gösterdikleri İsmet Yılmaz'ı pazarlık konusu yapmayacaklarını söyledi.

"Bizim bir Meclis Başkanı adayımız var, son turun son saniyesine kadar sadece onu destekleyeceğiz" diyen Davutoğlu şunları söyledi:

"Erdemli davranış herhangi dava arkadaşını pazarlık meselesi yapmayı ahlaksızlık olarak görür. Biz Sayın İsmet Yılmaz'ı herhangi bir aşamada pazarlık yapmak için aday göstermedik. Erdemli davranış, herhangi bir arkadaşını pazarlık meselesi yapmaz. Bizde gizli hesap olmaz. AK Parti grubundan milletimizi rencide edecek bir hareket olmaz." 

TAKTİK İDDİALARINA YALANLAMA

Seçimde bazı taktikler formül uygulayacakları iddialarını da yalanlayan Davutoğlu şöyle devam etti:

"Taktik bir manevrayla son tura iki adayın kalmasını sağlayacağımız iddia edildi. Bizde gizli hesap olmaz. Siyasetin ahlakına dayalı bir tek davranış olmadı, olmayacak. Biz bu şekilde seçimi kazansak bile siyasetin ahlakını kaybederiz. Tüm turlarda bütün arkadaşlarımız adayımızı destekleyecek."

"EDEP DIŞI TAVIRLAR SON BULMALI"

Davutoğlu, cumhurbaşkanlığı makamını da tartışma konusu yapmayacaklarını belirtti. Bu yönde bir tartışmaya girmeyeceklerini kaydeden Başbakan, "Bu kendimize olan saygımızın gereğidir. Kimse bizi böyle bir pazarlık içinde göremez. Cumhurbaşkanımıza son dönemde yapılan edep dışı tavırların son bulmasını bir kez daha güçlü ifadelerle vurgulamak istiyorum" diye konuştu.

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Yunanistan'ın 1,6 milyar euro'luk borcunu Türkiye'nin üstlenmesini önermişti.

"YUNANİSTAN İÇİN NE GEREKİYORSA YAPMAYA HAZIRIZ"

Konuşma yaptığı kürsüden ekonomik krizle boğuşan Yunanistan'a da mesaj gönderen Başbakan, şunları kaydetti:

"Yunanistan'ın ekonomik krizi aşabilmesi için elimizden ne gelirse, turizm, enerji, ticaret işbirliği alanlarında ne yapmak gerekiyorsa yapmaya hazırız. Yunanistan'ın ekonomik sorunları karşısında birlikte atabileceğimiz adımları karşılıklı konuşmak üzere, hükümet kurma çalışmaları sonrasında ilk fırsatta yüksek düzeyli işbirliği konseyini yapmak üzere temasa geçeceğiz." 

"BU TÜRKİYE'YE DÖNÜK BİR SALDIRIDIR"

Davutoğlu, 'nin IŞİD'e yardım ettiği iddialarını da sert bir dille yalanladı. Suriye'de yaşananları yakından takip ettiklerini kaydeden Davutoğlu, şunları söyledi:

" ile DEAŞ'ın adını kimse yan yana yazamaz. Bu iddialarda bulunanların adları terör örgütleriyle yazılmıştır. Biz DEAŞ'a karşıyız. Bu suçlamada bulunanlar Kandil'e seslensinler. Bu Türkiye'ye dönük bir saldırıdır. Biz teröre karşı da terörü savunanlara karşı da nasıl konuşulacağını iyi biliriz." 

Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

"Hiçbir milletvekilimiz parmak kaldırma makinesi değildir ve olmayacaktır. Herbir milletvekilimiz bulunduğu ili ve 78 milyonu temsil eder. Biz milletvekilimize baktığımızda, milletin ta kendisini görürüz.

AB için her zaman elimizden geleni yaptık. Yapmaya da devam edeceğiz. Türkiye istediği noktada olamazsa bunun nedeni, stratejik vizyon eksikliği olan Avrupa'dır.

Bugün bazı çevreler Türkiye'yi terör örgütleriyle irtibatlandırmaya çalışıyor. AK Parti'nin iktidar olduğu hiçbir dönemde terörle, zulümle işbirliği olmamıştır, olmayacaktır.

Türkiye seçimden lider parti olarak çıktı. Yine bazı sınamalarla karşı karşıyayız. Siyaset zor dönemde zor kararlar alanların işidir. Kolay dönemde nutuk atanların işi değildir. AK Parti hiçbir tarihi akışı izlemekle yetinmedi, müdahil oldu. Bizim dönemimizde bu millet hiçbir zaman tarihin nesnesi olmadı, öznesi oldu. 

İç muhasebemizi yaptık. Kendimize karşı da seyirci kalmadık. Seçim neticesi ne olsaydı hep bunu yapacaktık. Bunu en geniş kapsamıyla yapan parti AK Parti oldu.

AK Parti dinamik bir harekettir, değerleri sabittir ancak siyaseti dinamiktir. Yerimizde durmayız ama gönlümüzdeki değerler yerinde durmaya devam edecek.

Türkiye'yi bir gün dahi hükümetsiz bırakacak sorumsuzluk göstermeyiz dedik. Koalisyon görüşmelerinde en iyi tavrı gösteririz ama ilkelerimizden taviz vermeyiz, dayatmalara izin vermeyiz. Bu çabalar sonuç vermezse yine milletimizin huzuruna gideriz.

CHP, günlerdir başka partilerin ne yapması gerektiğini incelemekle meşgul. Kendilerinin yüzde 25 aldığı gerçeğini unutup, yüzde 41'i saymıyorlar.Yüzde 60'lık bloktan bahsediyorlar. Sayın Kılıçdaroğlu, blok lafını zihninden, gönlünden çıkarsın ondan sonra bizle konuşsun. Biz hiçbir zaman millete rest çekmedik. MHP ülke gerçeğini gözönünde bulundurmalı.

HDP'den beklediğimiz, barış sözcüklerine kanarak onlara oy verenlerin beklediği tutum silahların bırakılmasıdır. Ya şiddet ya demokrasi ikisi bir arada olmaz.

Kobani'den bir haftada 197 bin kişiyi kabul ederken etnik kimlik sormadık. Kim oldu bitti yapmaya kalkarsa cevabını veririz ama Türkiye'nin macereya girmesine izin vermeyiz."

Sayfa Yükleniyor...