İşçi Partililer, birinci ''Ergenekon'' davası kapsamında tutuklanan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve diğer partililerin cezaevine girişinin 1000. gününde eylem yaptı.

Taksim'deki Tünel'de toplanan, ''Vicdanlar isyanda, Doğu Perinçek Silivri'de 1000 gündür esir'' yazılı afiş ve dövizler taşıyan grup, slogan atarak Galatasaray Lisesi'ne kadar yürüdü.

Burada grup adına açıklama yapan İP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Önsel, hayatını başta işçi sınıfı olmak üzere ezilen millete, kurtuluş davasına, milli sosyal devrime adayan Perinçek'in Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi'nde 1000 gündür ''esir'' tutulduğunu iddia etti.

Önsel, ortada bir yargılama, kanun, hukuk, adalet bulunmadığını ifade ederek, ''Amerikan gladyocu hukuku, cumhuriyet hukukunu tasfiye etmiştir. Doğu Perinçek, ABD adına esir alınmıştır. Yargılama yapar gibi görünüp gerçekte rol kesiyorlar'' dedi.

İddiaların tek tek çürütüldüğünü, savcıların Perinçek hakkında öne sürdüğü 10 iddiayı geri çekmek zorunda kaldığını belirten Önsel, ortada iddia bulunmamasına rağmen Perinçek'in 1000 gündür neden cezaevinde tutulduğunu sordu.

Erkan Önsel, Perinçek'in serbest bırakılmasıyla Türkiye'de değişim olacağını iddia etti.

Önsel, Perinçek'in serbestliği meselesinin Türkiye'nin birlik ve bağımsızlık meselesi olduğunu ifade ederek, bu özgürlüğün demokrasi görevi olduğunu kaydetti.

Açıklamanın ardından grup, Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'nde, kapatılan ''Aydınlık'' dergisinin satışını yaptı.

'PERİNÇEK MÜCADELESİNE DEMİR PARMAKLIKLAR ARKASINDA DEVAM EDİYOR'
Ankara'da da Sakarya Caddesi'nde toplanan İşçi Partililer üzerinde ''Perinçek çıkacak hesap soracak'', ''Ergenekon yalanı Amerikan planı'' yazılı pankartlar taşıyarak, Perinçek'in ve diğer İşçi Partililerin hapiste olmasını protesto etti.

İşçi Partisi Genel Başkan Vekili Mehmet Bedri Gültekin, burada yaptığı açıklamada, Ergenekon davasında savcıların bazı iddiaları geri almak zorunda kaldığını ileri sürerek, Türkiye'de hukukun adaletin ve insan haklarının bulunmadığını iddia etti.

Dünyanın hiçbir yerinde elektronik ihbarların dikkate alınmadığını belirten Gültekin, ''Doğu Perinçek ve diğer İşçi Partili yöneticiler hiçbir suçları olmadan, herhangi bir suç kanıtı olmadan üç yıldır kanunsuz ve keyfi olarak hapiste tutulmaktadırlar'' dedi.

Gültekin, Perinçek'in mücadelesine demir parmaklıklar arkasında devam ettiğini kaydetti.