Pitbull saldırısına uğrayan Asiye'den iyi haber

Gaziantep'te pitbull saldırısında ağır yaralanan 4 yaşındaki Asiye'den sevindirici haber geldi. Doku nakli sonrası yoğun bakımda tutulan Asiye, durumunun iyiye gitmesi üzerine normal servise alındı. Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan yaptığı açıklamada, "Enfeksiyon bulguları istediğimiz gibi azalırsa birkaç ameliyat daha Asiye'yi bekliyor" dedi.

Pitbull saldırısına uğrayan Asiye'den iyi haber

Pitbull saldırısına uğrayan Asiye Ateş, yoğun bakımdan çıktı.

’te, 22 Aralık günü, oturdukları sitenin bahçesinde pitbull cinsi 2 köpeğin saldırısında başından ağır yaralanan Asiye Ateş'e, sevk edildiği Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde pazar günü 4 saatlik operasyonla doku nakli yapıldı.

Sırtından ve bacağından alınan dokuların nakledildiği minik Asiye, çocuk servisine alındı. Operasyonun 50'nci saatinde Asiye'nin uyandırılma süreci başladı. Vücudundaki enfeksiyon oranı düşen Asiye'nin durumunun iyiye gittiği belirtildi.

KONUŞMAYA ÇALIŞTI

Dün akşam saatlerinde tamamen uyandırılan Asiye Ateş, kendisiyle ilgilenen hemşirenin elini sıkarak konuşmaya çalıştığı belirtildi. Bilinci yerinde olan küçük asiye, yoğun bakımdaki cihaz desteğinden de ayrılarak servise alındı.

"ENFEKSİYON RİSKİ DEVAM EDİYOR"

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan Asiye'nin sağlık durumuna ilişkin açıklama yaptı. Yoğun bakımdan hemen sonrası için enfeksiyon riskinin devam ettiğini dile getiren Özkan, şunları kaydetti:

"Enfeksiyon bulguları istediğimiz gibi azalırsa birkaç daha Asiye'yi bekliyor. Çünkü hedefimiz Asiye'yi normale yakın bir insan olarak topluma kazandırmak. Eğer yüz felci söz konusuysa çünkü olma ihtimali var, ona yönelik ameliyatlar yapılacak."

Pitbull saldırısına uğrayan Asiye'den iyi haber - 1

İşitme kaybının da net olmadığını belirten Özkan bundan sonraki operasyonlara değinerek, "Şu anda saçlı deri değil. Saçlı derisini saçlı bir deri haline getirmek için uğraşacağız" dedi.

Bunların daha çok estetik amaçlı olduğunu bildiren Özkan, şu an hastanın şokta olduğunu, yaşadıklarının çok da kolay olmadığını ve ciddi bir travma geçirdiğini anlattı.

"SÜREÇ BİR YILI BULACAK"

Anne babasıyla birlikte olmasının çocuğu güvende hissettirdiğini belirten Özkan, "Beklediğimizden daha iyi, adaptasyonu daha yüksek. O anlamda psikolojik olarak iyi gözüküyor. Ufak ufak ameliyatlar olacak ve süreç bir yılı bulacaktır" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...