PKK kendi parasını basacak

PKK'nın çatı yapılanması KCK, örgüt mahkemeleri ve Kürtçe ezandan sonra 'para basma' kararı aldı. KCK tarafından önümüzdeki günlerde tanıtılacak paranın ön yüzünde Şeyh Said, arka yüzünde ise Musa Anter'in resmi bulunuyor.

04.12.2011 - 14:05

PKK kendi parasını basacak

Kandil'de numune olarak basılan 'Kürdistan Özerk Parası'nın ön yüzüne 1925'te idam edilen Şeyh Said, arka yüzüne de 1992'de faili meçhul bir cinayette öldürülen Musa Anter'in resmi bulunuyor. İstihbarat kaynakları, KCK'nın, Kandil'de ilk para numunesini de bastığını ve paranın propaganda amaçlı kullanılacağını belirtiyor.

ÖCALAN'IN DOĞUM GÜNÜNDE TANITILACAK
KCK'nın 'Kürdistan Özerk Parası'nı Türkiye'de doğu bölgeleri başta olmak üzere Irak, İran ve Suriye'de yaşayan Kürtler'e kullandırtmayı amaçladığı kaydediliyor. Propaganda amaçlayan örgüt, para basma kararını da, 25 Mayıs 2007 günü Kongra-Gel tarafından onaylanarak "yürürlüğe" konulan KCK anayasasına dayandırıyor.

Milliyet'te yer alan habere göre, istihbarat birimleri, para basma işleminin devam ettiğini, numunelerin hazırlanarak ilgili birimlere iletildiği belirtildi. İstihbarat notunda paranın tanıtımının da Öcalan'ın 14 Nisan'daki doğum gününde yapılmasının planladığı kaydedildi.

Örgütünün 'para basma' girişiminin propaganda amaçlı olduğu belirtilirken, bu girişimin 2014 yılında yapılmasının hedeflendiği, ancak örgütle bağlantılı olduğu düşünülen kişi ve kurumların mal varlıklarını dondurmaya yönelik adımların ardından erkene alındığı kaydediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...