Erzurum'un Karayazı ilçesinde terör örgütü PKK/KCK'nın faaliyetlerinin engellenmesi ve örgüt mensuplarının ele geçirilmesi başta olmak üzere suçun önlenmesi ve suçluların yakalanması amacıyla operasyon düzenlendi.

Bin 300 polisin katılımı ve jandarmanın desteğiyle yürütülen operasyonda PKK üyesi M.Ş, D.K. ve K.P, polisin yaklaşık bir ay süren teknik ve fiziki takibinin ardından, terör örgütü PKK/KCK'nın milis yapılanması içinde yer aldıkları ve Karayazı ilçesi ile çevresindeki ilçelerde "örgüt adına eylemlere katılmak, örgüte eleman kazandırmak ve örgüt mensuplarına yardım ve yataklık yaptıkları" iddiasıyla gözaltına alındı.

Operasyonda gözaltına K.P'nin evinde yapılan aramada Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in yazdığı "İrşat Ekseni" ve "Sonsuz Nur" isimli kitaplar ele geçirildi.

Zanlının FETÖ ile bir bağlantısı olup olmadığı araştırılıyor.

Operasyonda ayrıca, polislerce ilçedeki 70 ayrı adreste yapılan aramalarda 2 ruhsatsız tabanca ve bir av tüfeği ele geçirildi.

AYNI İLÇEDE BİR FETÖ ÜYESİ DAHA YAKALANMIŞTI

Karayazı ilçesinde, 1 Ağustos'ta İl Emniyet Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince, yine PKK/KCK'nın sözde "köy komiteleri, milis ve işbirlikçi yapılanmaları içinde hareket eden, örgüte yardım ve yataklık" yapan kişilere yönelik operasyonda 60 kişi gözaltına alınmıştı.

Bu kişilerin ev ve iş yerlerindeki aramalarda, 10 ruhsatsız av tüfeği, 152 fişek, 52 cep telefonu, 5 tablet, birer dizüstü bilgisayar ve taşınabilir bellek, 32 CD ile örgütsel doküman ele geçirilmişti.

Aralarında bir FETÖ üyesi de yer alan bu kişilerin de emniyetteki işlemlerine devam edildiği kaydedildi.Bu operasyonda yakalanan FETÖ üyesinin de PKK mensupları ile bir ilişkisinin bulunup bulunmadığı yönündeki polisin araştırmasının sürdüğü öğrenildi.