'Rahat değilim, 17 Ağustos'tan önce de...'

Gölcük Değirmendere'de gece meydana gelen deprem 12 yıl öncesini hatırlattı, Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu ise "İstanbul'da rahat olamıyorum. 17 Ağustos'tan önce de böyleydim" dedi. Gündoğdu'ya göre Aydın ve Nazilli çevresinde risk var.

20.01.2011 - 13:36

'Rahat değilim, 17 Ağustos'tan önce de...'

Bolu'da 12 Kasım 1999 depreminde Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın son bulduğu noktalarda deprem uzmanları fayın devamını bulmaya çalışıyor.

Araştırmayı Anadolu Üniversitesi Uydu ve Uzay Bilimleri Araştırma Enstitüsü'nden bir grup bilimadamı ile Ankara Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Berkan Ecevitoğlu ve İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi ve Jeofizik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Yrd.Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu yürütüyor.

Civril Köyü çevresinde başlayan çalışmalar Gölköy mevkiinde devam ediyor. 400 metrelik bir alanda ekipler fişekle zemine 94 tonluk bir kuvvet uyguluyor. Alan içerisinde toprağa döşeli algıyıcılarla basınç değerlerini ölçen ekipler fayın kollarını tespit etmeye çalışıyor.

Aydın ve Nazilli civarlarında deprem riskinin olduğunu açıklayan Yrd.Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, şunları söyledi:

"Türkiye her tarafı kırıklarla dolu bir ülke. Nazilli civarları, Menderes ile Aydın arasındaki boşluk. Doğu Anadolu ise her zaman riskli. Buralar her zaman tehlike yaratacak zonlar. Marmara bölgesinde 2010 yılında bir aktivite artımı olmuştu. Şu an anormal bir durum görünmüyor"

Yrd.Doç.Dr. Gündoğdu, "Marmara ve İstanbul civarında yaşayan vatandaşlar rahat olabilirler mi?" şeklindeki soruyu "Ben rahat olamıyorum. 17 Ağustos'tan önce de böyleydim. Çünkü oradaki tehlikeleri biliyorduk. Rahat olabilmek için yapıların güvenli olması gerekir. İşi o tarafa getirip çözüm arasak daha iyi. Depremi önceden belirleme konusunda önemli adımlar attık ama henüz tehlikeyi tam tahmin edecek noktada değiliz. Mesele yapıları güçlendirmek, doğru dürüst inşaat yapmak" diye yanıtladı.

Yrd.Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, "Fayın sonlandığı noktada tehlike var mı yok mu bunun cevabını arıyoruz. Anadolu Üniversitesi'nden bir grup arkadaşımız var. Bolu'yu tehdit eden bir fay varsa bunun riski nedir, bunu araştırıyoruz. 12 Kasım depreminde fay, Bolu'nun Yumrukaya civarında sonlanmıştı. Fayın devam etme olasılığı yüksek. 2002 yılında yaptığımız araştırmada bu fayı bulmuştuk ama bu fayın devamı var mı sorusunu aramak için buradayız" dedi.

TOKİ'DE DENETİM YOK
TOKİ'nin yapı denetimine tabi olması gerektiğini vurgulayan Yrd.Doç. Dr. Gündoğdu, şöyle devam etti:

"17 Ağustos'tan sonra yapılan binalar daha başka ama, yeterli denetim var mı derseniz cevabı genel anlamda yok. Yetersiz demek lazım. Çünkü yapı denetim firmalarının yarısına yakını kapandı. Mesela TOKİ yapı denetimine tabi değil. Bunların düzeltilmesi lazım. Herkes yapı denetimine tabi olmalı. Çünkü bağımsız bir denetim mekanizması olduğu için böyle bir yapı denetim mekanizmasının olması gerekir. TOKİ'de teknik olarak neler yapılıyor bilmiyoruz. Bildiğim kadarıyla denetimleri yok, bir çok yerden daha sıkı ama ilke olarak yanlış. Herşeyin denetime tabi olması lazım."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...