AK Parti Grup Toplantısı öncesi Meclis'te konuşan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde düzenlenen bombalı saldırılarla ilgili soruşturmanın büyük oranda açıklığa kavuşturulduğunu söyledi.

Gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Atalay, saldırıyla ilgili 13 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Hastanelerde aralarında ağır olanların da bulunduğu 40 yaralı olduğunu bildiren Atalay, ağır yaralılardan hayati tehlikesi olan bir kişinin durumunun ciddiyetini koruduğunu ifade etti.

''Saldırının arkasında Acilciler'in ismi geçti, bu net mi?' sorusuna Atalay, ''İsimler zikretmiyoruz. Ama büyük oranda biliyorsunuz açıklığa kavuştu. Halen yakalanması gereken kişiler var. Onlarla ilgili çalışmalar sürdüğü için isimler zikretmiyoruz. Ne şahıs ismi ne örgüt ismi zikretmiyoruz'' yanıtını verdi.

''MİT'in 3 araç plakasını emniyete ilettiği ama o araçların emniyet tarafından yakalanamadığı ve hedefin Ulus, Kocatepe olduğu'' iddialarının hatırlatılması üzerine Atalay, değişik istihbari bilgiler bulunduğunu kaydetti. Atalay, ''Böyle zamanlarda olur. Eski İçişleri Bakanı olarak istihbarat birimlerimizden çok sayıda bilgi gelir. Bu konuda dün Başbakanımız da ifade etti. Ankara falanın da içinde geçen bilgiler doğrudur. Bilgiler var ama yani bunları öyle çok ileri değerlendirme olarak almamak lazım'' diye konuştu.

'MOBESE'LERLE İLGİLİ BİLGİ ALMADIM'
Güvenlik kameralarının bir haftadır kapalı olduğu yönündeki ifadelerin belirtilesi üzerine Atalay, bunu tam bilemediğini ifade ederek, ''Bugün öyle bir bilgi var. Aslında bizde o araçların şehirdeki girişi ve oradaki yerleşimiyle ilgili görüntüler var tabii. Ama şehir girişindeki MOBESE'lerle ilgili özel bir şey mi var, onu ben de doğrusu tam bilemiyorum. Henüz o konuda tam bir ileri bilgi almadım'' dedi.

ÖLÜ SAYISI 51
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz de, saldırıda bugün itibariyle ölü sayısının 51 olduğunu söyledi.

GÜL REYHANLI'YA GİDİYOR
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, 16 Mayıs Perşembe günü incelemelerde bulunmak üzere Reyhanlı'ya gideceği bildirildi.