Reyhanlı'da El Nusra şüphesi

Redhack adlı hacker grubu Twitter hesabından 51 kişinin yaşamını yitirdiği Reyhanlı saldırısıyla ilgili jandarma istihbarata ait olduğunu iddia ettiği bazı belgeleri yayınladı. Belgelere göre jandarma istihbaratı bombalı saldırılarla ilgili El Nusra Cephesi’ni işaret eden uyarı yazısı göndermiş.

Reyhanlı'da El Nusra şüphesi

Hatay İl Jandarma Komutanlığı tarafından hazırlanan "gizli" ve "ivedi" damgalı uyarı yazısında Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad karşıtı, El Kaide’ye yakınlığıyla bilinen El Nusra Cephesi'nin bomba yüklü araçlarla 'de eylem yapacağı iddiaları yer aldı.

Redhack tarafından yayınlanan Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanlığı’ndan Jandarma Genel Komutanlığı’na gönderilen ihbar yazısında ise Suriye plakalı ve bomba yüklü 4 araçla ilgili bilgiler yer aldı.

Yazıda; "El Nusra Cephesi’nde faaliyet gösteren şahıslarca bomba yüklü araçların Türkiye’ye yönelik saldırıda kullanılacağı, son gelişmeler ışığında olayın sınır bölgelerimize ve dolayısıyla ülkemize yönelebileceği değerlendirilmektedir" denildi.

Redhack'in yayınladığı belgelerle ilgili İçişleri Bakanlığı ya da Jandarma Genel Komutanlığı’ndan herhangi bir açıklama yapılmadı.

'İHMAL VAR MI GÖRECEĞİZ'
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, konuyla ilgili bir gazetecinin, "Özellikle jandarma istihbaratın çalışmalarına ilişkin internetten sızdırıldığı ifade edilen belgeler var. Bunlar gerçek belgeler midir?" sorusunu, şöyle yanıtladı:

"Bu konuların hepsi güvenliğin konularıdır. Biz terörün her kesimine karşı oldukça duyarlıyız ama söylediğiniz konuda da El-Kaide konusunda da Türkiye çok önemli operasyonları daha önce yapmıştır. Tabii başka şeyler de var. Dün biliyorsunuz yine Hatay'da bir grup gözaltına alındı. O da bir istihbarat sonucu. Takip ediliyordu. Özellikle kamplara dönük bazı eylemler için endişe ediliyordu. O manada güvenliğin dikkatle yürüttüğü çalışmalar var."

"İnternete sızdırılan istihbarat raporlarında, nereden geldikleri belli, bombayı kimin getirdiği, bombanın nereye götürüldüğü belli. Ama bir şekilde düğmeye basılamamış gibi gözüküyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?" sorusuna Atalay, "O konuda bazı iddialar var. Bizim bu konularda her zaman yaptığımız bir şey vardır, bunları ayrıntılı şekilde inceletmek. Başbakanlık Teftiş Kurulu görevlendirildi, İçişleri Bakanlığı müfettişleriyle birlikte bu konudaki iddialar üzerine çalışma yapacaklar. Bir ihmal var mı, eksiklik var mı? Onları o zaman göreceğiz. Şimdiden öyle bir inceleme yapmadan hüküm vermemiz uygun olmaz. İncelemeden sonra göreceğiz" yanıtını verdi.

Sayfa Yükleniyor...