ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) tarafından düzenlenen "Obama'nın İkinci Dönemi: Türkiye-Amerika İlişkilerinde Realizm, Değişim ve Devamlılık" adlı uluslararası konferansa katıldı.

Konferansın açılışında konuşan Ricciardone, konuşmasında ABD Büyükelçiliği’ne cuma günü düzenlenen saldırıya değindi.

Saldırıyı düzenleyen teröristin ve arkasındaki grubun amaçlarına ulaşamadığını belirten Ricciardone, teröristlerin isteklerinin aksine Türkiye-ABD ilişkilerinin saldırı sonrasında daha da derinleştiğini söyledi.

Saldırının ardından gösterilen dayanışmaya teşekkür eden Ricciardone, "Teröristler hiçbir zaman kazanamayacak. Bu saldırı Türkiye ile Amerika arasındaki işbirliğini ve birlikte çalışma eğilimini arttırdı. Bu saldırı iki toplumu birbirine daha da yaklaştırdı. Saldırıyı takiben iki ülke ilişkileri daha da güçlendi, buna duygusal alan da dahil" diye konuştu.

Türkiye-ABD ikili ilişkilerine de değinen Ricciardone, iki ülke ilişkilerinin Soğuk Savaş yıllarına göre gelişme gösterdiğine dikkati çekti. Bunda sadece askeri ortaklığın etkisi olmadığına vurgu yapan Ricciardone, birçok alanda ilişkilerin geliştirildiğini ifade etti.

Büyükelçi Ricciardone, Ankara ve Washington'ın iki ülke ilişkileri daha da artırmak için çalışmalara devam edeceğini vurguladı.

Konuşmasının sonunda Türkiye'nin dünyada yeni bir oyuncu olduğuna vurgu yapan Ricciardone, önlerinde parlak bir 4 yıl bulunduğunu belirterek, "Bugün buraya geldiğim iki yıl öncesine göre çok daha iyimserim" diyerek sözlerini tamamladı.