Rıza Sarraf'ın yalı davasında mahkemeden yeni karar

Beykoz Kanlıca'daki yalısında, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na aykırı tadilat yaptırdığı iddia edilen Rıza Sarraf'ın 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada mahkeme, sanık Sarraf'ın yurt dışındaki adresinin araştırılması amacıyla bakanlık ve konsolosluğa yazı yazılmasına karar verdi.

Rıza Sarraf'ın yalı davasında mahkemeden yeni karar

İstanbul Beykoz Kanlıca'da satın aldığı tarihi yalılarda, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na aykırı tadilat yaptırdığı iddia edilen 'ın, 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.

Beykoz 1. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, sanık Rıza Sarraf'ın avukatı hazır bulundu.

Mahkeme hakimi Şeyda Kibar Yıldırım, sanık Sarraf hakkında çıkarılan yakalama kararının infaz edilemediğini tutanağa geçirdi.

Hakim Yıldırım, sanık Sarraf'ın savunmasının alınması için yazılan uluslararası istinabeye de henüz cevap verilmediğini tutanağa yazdırdı.

Söz verilen Sarraf'ın avukatı Gökberk Dumancı, "Müvekkilim dinlendikten sonra savunma yapacağız. Hakkında çıkarılan yakalamanın kaldırılmasını talep ediyoruz" dedi.

Mahkeme hakimi, savunmasının alınması için yazılan uluslararası istinabe adresinin Sarraf'ın son cezaevi adresi olması nedeniyle, sanığın oradan serbest bırakıldığı anlaşıldığından istinabenin geri istenmesine karar verdi.

Sanık Sarraf'ın bilinen başka bir adresi olmadığından yakalama kararının kaldırılması yönündeki talebin reddine karar veren mahkeme, Sarraf'ın yurt dışındaki adresinin araştırılması amacıyla bakanlık ve konsolosluğa yazı yazılmasına hükmetti.

Duruşma, eksikliklerin giderilmesi amacıyla ertelendi.

3 YILA KADAR HAPSİ TALEP EDİLİYOR

Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Rıza Sarraf'ın Beykoz Kanlıca Mahallesi 23 pafta 116 ada 4-5 parselde bulunan yalılarında, yapıya geçiş için bina boyunca asansör yapıldığı, ayrıca bina cephesinde doluluk ve boşluk oranlarının değiştirildiğinin tespit edildiği belirtiliyor.

İddianamede, sanık Rıza Sarraf'ın "2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na aykırılık" suçundan 6 aydan 3 yıla kadar hapsi talep ediliyor.

VİDEO: 130 YIL KORKUSU MU TANIK YAPTI? (SARRAF'IN ABD İLE ANLAŞMA METNİ)

Sayfa Yükleniyor...