Rumelifeneri’nde son hazırlıklar | Denizlerde av yasağı 1 Eylül’de kalkacak

Denizlerde av yasağı 1 Eylül’de kalkacak. İstanbul’da balıkçılar son hazırlıklarını yapıyor. Balıkçılar, geçen yılın aksine bu yıl palamudun az, hamsi ve çinekopun ise bol olmasını bekliyor.

Rumelifeneri’nde son hazırlıklar | Denizlerde av yasağı 1 Eylül’de kalkacak

15 Nisan’da başlayan av yasağının kalkmasına saatler kala balıkçılar son hazırlıklarını yapıyor.

Avlanma yasağının olduğu 4 buçuk aylık sürede tekne ve gemilerin onarım ile bakımlarını yapan balıkçılar, ağlarını ve diğer tüm ekipmanlarını da yeni sezona hazır hale getiriyor.

31 Ağustos gece yarısı sona erecek yasakla birlikte 1 Eylül’de balıkçılar için yeni sezon başlayacak ve önümüzdeki yılın nisan ayına kadar avlanabilecekler.

Sarıyer Rumelifeneri’ndeki balıkçılar da sezonun başlamasına kısa bir süre kala hazırlıklarını sürdürürken, bu sene geçen senenin aksine hamsi ve çinekopta artış olacağını söyledi.

Rumelifeneri’nde son hazırlıklar | Denizlerde av yasağı 1 Eylül’de kalkacak - 1

“ÇİNEKOP VE HAMSİ BOL OLACAK”

Son hazırlıklarını yaptıklarını söyleyen Balıkçı Süleyman Kara, “Çok şükür durumumuz iyi, hazırlıklar devam ediyor. Şu anda işimiz bitmek üzere. Allah nasip ederse bu seneki sezondan çok umutluyuz. Görünüşe göre bu sene çinekop ve hamsi bol olacak. Geçen sene palamudun çok olmasından dolayı hamsi olmadı. Hamsi bir nevi palamutun yemi oldu. Bu sene görünüşle bakılırsa lüfer ve çinekop sezonu. Şu anda hamsi ağımızı hazırlıyoruz. Bir de istavrit ve çinekop ağımızı hazırlıyoruz. Fazla bir işimiz kalmadı, bir iki günlük bir işimiz var. Nasip olursa ayın 1’ine hazırlanıyoruz” diye konuştu.

Tekne balıkçılığı yapan Mustafa Kaplan ise, “Bu sene palamut zayıf gözüküyor. Ama hamsi bol gözüküyor.” yorumunu yaptı. “Genelde bol senelerin bir kıt senesi oluyor.” diyen Kaplan, “Geçen sene bütün ufak balıkçılar kazandı, şükürler olsun. Ama bu sene palamut biraz zayıf, lüfer görünüyor.” dedi.

Sayfa Yükleniyor...