S-400 teslimatında ikinci gün (Dördüncü uçak geldi)

S-400 parçalarını taşıyan dördüncü Rus kargo uçağı daha Mürted Hava Üssü'ne indi. Uçak yükünü boşalttıktan sonra geri dönmek üzere havalandı.

S-400 teslimatında ikinci gün (Dördüncü uçak geldi)
4 motorlu, 6 bin kilometre menzilli Rus yapımı İlyushin kargo uçağı 20 ton yükle kalkış yapabiliyor.

Son dakika haberi! 

Dün başlayan S-400 teslimat süreci bugün de devam ediyor.

Sistemin parçalarını taşıyan "İlyushin" modeli kargo uçağı biraz önce Mürted Hava Üssü'ne indi.

Levski kentindeki askeri üsten kalkan uçağı karşılamak üzere Mürted'e çok sayıda askeri personel geldi. Parçalar, ağır tonajlı askeri TIR'lara yüklenerek güvenlikli hangarlara yerleştirilecek.

Uçak yükünü boşattıktan sonra Rusya'ya dönmek üzere Mürted'den havalandı.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, ''S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistem malzemelerinin sevkiyatı devam etmektedir. Bu kapsamda dördüncü uçak Mürted Hava Meydanı’na indi'' denildi.

4 PARÇA HALİNDE 

S-400 sistemi "uzun menzilli radar tespit sistemi", "komuta kontrol ünitesi", "füze rampası" ve "angajman radarı" olmak üzere 4 ayrı parçadan oluşuyor.

FÜZELER DENİZ YOLUYLA GELECEK

Füzeler dışındaki bu parçalar hava yoluyla 'ye getirilecek ve burada birleştirilerek S-400 platformu haline getirilecek. Sistemin en pahalı ve en hassas parçaları olan füzeler ise "risk" gerekçesiyle deniz yoluyla getirilecek.

192 FÜZE

Satın alınan iki platformla birlikte 72'şer adet S-400 füzesi getirilecek. 48 yedek füzeyle birlikte toplamda 192 füzenin konuşlandırılacak sistemle birlikte Türkiye'ye getirilecek.

S-400'ÜN MENZİLİ

S-400 teslimatında ikinci gün (Dördüncü uçak geldi) - 1

DÜN ÜÇ UÇAK GELDİ

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı / Ankara’ya intikali 12 Temmuz 2019 tarihinden itibaren başlamıştır" denilmişti.

S-400'ÜN ÖZELLİKLERİ

Bu doğrultuda dün uzun menzilli radar tespit sistemlerini taşıyan iki adet 2 Antanov 124 ve bir İlyushin model kargo uçağı Mürted Hava Üssü'ne inmişti. 

Sayfa Yükleniyor...