Şahin: Hukuk dışı uygulamaların hesabı sorulur

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, eski Genelkurmay Başkanı emekli Org. İsmail Hakkı Karadayı'nın 28 Şubat soruşturması kapsamında ifadeye çağrılmasına ilişkin, ''Hukuk dışı uygulamaların hesabı sorulur'' dedi.

Anadolu Ajansı 03.01.2013 - 11:09

Şahin: Hukuk dışı uygulamaların hesabı sorulur

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, 28 Şubat soruşturması kapsamında dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın ifadeye çağrılmasıyla ilgili, ''Türkiye normalleşirken, daha güçlü demokrasiye doğru yol alırken, geçmişte yaşanmış demokrasi ve hukuk dışı uygulamaların hesabının sorulmaması mümkün değildir'' diye konuştu.


Şahin, Karadayı'nın ifadeye çağrılmasının tamamen yargısal bir işlem olduğunu, Ankara Cumhuriyeti Başsavcılığı'nın talimatı üzerine böyle bir işlem yapıldığını düşündüğünü söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin, 28 Şubat sürecinde iktidarın büyük ortağı konumundaki bir partinin mensubu olduğunu anımsatarak, şöyle devam etti:

''O dönemin sıkıntılarını yakından ve bizzat yaşamış bir kişi olarak aradan yıllar geçtikten sonra Türkiye'deki geçmişte keyfi ve hukuk dışı birtakım uygulamaların hesabının yargı marifetiyle sorulmuş olması aslında Türkiye'de son yıllarda demokrasi açısından, hukuk devleti olma açısından epey bir mesafe alındığını gösterir. Bu şaşılacak bir durum değil, kötü bir şey değil. Bunun dışında başka bir şey söylemeyi konu yargısal nitelikte olduğu için zait addediyorum.''

Emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın ifadeye çağrılmasına ilişkin bir açıklama da Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'dan geldi.

Adli süreç devam ettiği için, işin özüne dair bir yorum yapmanın doğru olmayacağını ifade eden Bozdağ, ''Devam eden adli bir süreç. Süreci hep beraber görmekte fayda var'' değerlendirmesinde bulundu.

'BEKLENEN BİR GELİŞMEYDİ'
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 28 Şubat soruşturması kapsamında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın ifadeye çağrılmasını, ''Türkiye'nin normalleşmesine de işaret eden gelişmeler bunlar'' şeklinde değerlendirdi.

Ergün, ''Eskiden Türkiye'de bir genelkurmay başkanının ne tanık sıfatıyla ne de sanık sıfatıyla mahkemeler önüne asla çıkmayacağı, çıkamayacağı düşünülüyordu, varsayılıyordu ama bunların olmadığını gördük'' dedi.

''Son zamanlarda kamuoyundaki konuşmalara, yazılanlara, çizilenlere, Çevik Bir'in mahkemedeki beyanlara bakarsak böyle bir gelişme sanki beklenen bir gelişmeydi'' diyen Ergün, Türkiye'de eğer bir dönemde yanlış iş olduysa ve bunlar savcılıklar tarafından tespit edildiyse, bir yargı konusu haline geldiyse bu konuyla ilgili kamuoyunun kafasında şüphe kalmayacak şekilde her şeyin aydınlanması ve herkesin bu işlerin aydınlanmasına katkı sağlaması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Ergün, konuyla ilgili şunları söyledi:

''Amacımız herkesi suçlamak, herkesi suçlu haline getirmek de olmamalı ama bu işlerin, bu yanlış dönemlerin içinde bulunan bütün taraflar yargı önünde bu işlerin aydınlanması için gerekeni yapmalılar. Sanırım bu çerçevede bir gelişme olarak değerlendirmek lazım.

Yani Türkiye'nin normalleşmesine de işaret eden gelişmeler bunlar. Eskiden Türkiye'de bir genelkurmay başkanının ne tanık sıfatıyla ne de sanık sıfatıyla mahkemeler önüne asla çıkmayacağı, çıkamayacağı düşünülüyordu, varsayılıyordu. Ama bunların olmadığını gördük. Bazı genelkurmay başkanları tanık sıfatıyla geldiler, mahkemelerde ifade verdiler. Kendi bildiklerini konuyla ilgili anlattılar. Meclis komisyonuna geldiler, ifade verdiler. Bir kısım kişiler de sanık sıfatıyla aynı  şeyleri yaşadılar. Umarız konular aydınlanır, adalet tecelli eder. Yanlışlar yapanın yanına kar kalmaz. Yanlış yapmamış olanlar haksız yere bu işlerin ithamı altında kalmazlar. Yargı sürecine hepimizin katkı vermesinin, destek vermesinin daha doğru olacağını düşünüyorum.''

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü 28 Şubat soruşturmasında bugün önemli bir gelişme yaşanmış, dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı ifade vermek üzere Ankara Adliyesi'ne çağrılmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...