Şahin: YSK bilgilendirmeyi geç yaptı

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, nüfus cüzdanlarında vatandaşlık numarası bulundurma zornululuğuyla bilgilendirmeyi geç yaptığını söyledi.

Anadolu Ajansı 19.03.2009 - 15:25

Antalya'daki Fethi Bayçın Huzurevi'ni ziyaret eden Adalet Bakanı Şahin, Yaşlılar Haftası dolayısıyla düzenlenen gözleme partisine katıldı, yaşlılarla sohbet ederek, sorunlarını dinledi.

Ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Şahin, YSK'nın ''TC kimlik numarası taşımayan resmi belgelerle oy kullanılamayacağına'' ilişkin kararının sorulması üzerine, YSK'nın bu kararını hukuka aykırı bulmadığını söyledi.

Yasanın ilgili maddesinin de nüfus cüzdanlarında vatandaşlık numarası bulundurmayı zorunlu kıldığına işaret eden Bakan Şahin, şöyle konuştu:

''Ancak YSK bu konuda kamuoyunu bilgilendirmeyi biraz geç yapmış oldu. O da onların takdiridir. Biraz erken yapılmış olsaydı sanırım böyle olmazdı. Şimdi bir çözüm bulundu. Zannederim TC kimlik numarası bulunmayan vatandaşlarımızın aşağı yukarı tamamına yakını oy kullanabilecek. Ciddi bir sorun olmayacağını düşünüyorum. Bu konuda hem YSK'nın hem vatandaşlarımızın hem de siyasi partilerimizin duyarlılığına teşekkür ediyorum.''

Seçimlere 10 gün kaldığını hatırlatan Şahin, bu sürede tüm siyasi partilerin düşüncelerini halkla paylaşacağını söyledi.

Bugünden itibaren seçim yasaklarının da başladığını belirten Bakan Şahin, seçim yasaklarının ihlal edilmesi halinde bunun da müeyyidesi olduğunu kaydetti.

Adalet Bakanı Şahin, bazı siyasi partilerin İstanbul'da aynı gün ve aynı yerde miting yapmak istediklerini hatırlatıp ''İstanbul'da bir meydan savaşı var'' diyen gazeteciye de ''Meydan savaşı söylemi yanlıştır. Siyasi partilerin siyasi mücadelesi olur. Her seçimi hizmet yarışı olarak görüyorum. İmkanların sınırlı olması ve tüm siyasi partilerin aynı gün miting yapma arzusundan kaynaklanan bir sorun yaşandı ama bu sorun büyük oranda çözüldü diye düşünüyorum. Siyasi partilerin anlayışına teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...