Sahte kolonya kör ediyor

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte piyasaya çıkan sahte kolonyaların gözle teması halinde körlüğe neden olabileceği bildirildi.

Sahte kolonya kör ediyor

Uzmanlar kalitesiz ve sahte kolonyaların kör edebileceği uyarısında bulundu. 

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte kolonya satışlarında artış yaşanmaya başladı.

Ancak kolonyada standart dışı üretimler, ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. 

Sahte kolonyalarda kullanılan metil alkol, insan sağlığı üzerinde ciddi tahribatlara yol açabiliyor.

Sivas'ta 40 yıldır kolonya üreticiliği yapan Reşat Ateş de sahte kolonyaların gözle teması halinde körlüğe yol açabileceğini söyledi.

RENGİ BULANIK

Sahte kolonya ile gerçek kolonyanın nasıl ayırt edilebileceğini anlatan Ateş, "Sahte kolonyayı elinize dökünce yanma hissedilir. Renginden bellidir çok berrak olmaz. Bulanık renklerde olur. Vatandaşların gözünü boyamak için çok fazla renklendirme yapılıyor. Zaten renkli ürünler başlı başına sakıncalı. Kutusu ve ambalajı olan ve Sağlık Bakanlığı izni önemli" ifadelerini kullandı.

Kolonya alırken bilinir markaların tercih edilmesini ve dışarı da satılan kolonyaların alınmaması gerektiğini vurgulayan Ateş, şöyle devam etti:

"Özellikle fiyatının düşük olunmasına bakılmasın. Kolonyanın fiyatı yüksek olur. Kolonya dışarıda satılmaz. Kolonyanın kutusu ve ambalajı mutlaka olmalı. Yapan firmanın adı son kullanma tarihi bu gibi şeyler mutlaka olmalı." 

  • Etiketler :
  • Haberler -
  • Türkiye
  • Genel
  • Genel Sağlık
  • Sağlık

Sayfa Yükleniyor...