Sakarya’da koku nedeniyle vatandaşlar sokağa döküldü: Ekipler bölgede

Sakarya’nın Erenler ilçesinden geçen Sakarya Nehri’nden geldiği öne sürülen koku vatandaşları sokağa döktü. İlçenin büyük bir kısmını kaplayan koku sebebi ile bölgeye AFAD başta olmak üzere çok sayıda ekip sevk edildi. İlk değerlendirmelerini paylaşan Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, "AFAD’ın ölçümlerinde değerler tehlike sınırının çok altında çıktı. Ekipler kokunun kaynağını araştırıyor." ifadelerini kullandı.

Sakarya’da koku nedeniyle vatandaşlar sokağa döküldü: Ekipler bölgede

’nın Erenler ilçesinde birçok mahallede sebebi henüz bilinmeyen bir koku yayıldı. Kokuyu hisseden vatandaşlar panikle sokaklara çıktı.

Yoğun kokudan rahatsız olan ve maskelerle sokağa dökülen vatandaşlar, kokunun Sakarya Nehri’nden geldiğini ileri sürdü.

Nehre kimyasal maddenin döküldüğü iddia edilen bölgeye AFAD başta olmak üzere, itfaiye, doğalgaz yetkilileri ve polis ekipleri sevk edildi.

Ekipler, kokunun kaynağını tespit etmek amacı ile yoğun bir çalışma başlattı. Sakarya Nehri’nden numune alan ekiplerin çalışmaları sürüyor.

"KOKUDAN DURULMUYOR"

Küpçüler Mahallesi 3043. Sokak’ta ikamet eden ve koku sebebi ile sokağa çıkan Oğuz Bertan, "Evde oturuyorduk bir anda doğalgaz kokusuna benzer bir koku yayıldı. Dışarı çıktık ve tüm mahallenin dışarıda olduğunu gördük. Doğalgaz yetkililerine telefon açtık. Buraya gelip incelemelere başladılar. Sakarya Nehri’ne kimyasal atık döküldüğü söyleniyor, kokudan durulmuyor. Biz kendimizi geçtik çocuklarımız var." dedi.

Sakarya’da koku nedeniyle vatandaşlar sokağa döküldü: Ekipler bölgede - 1

"NEFES ALAMIYORUZ"

Atilla isimli vatandaş ise, "Şu anda Nehri’nden zehir akıyor. Çocuklarımız, yaşlılarımız nefes alamıyoruz. Zehirli bir atığın nehre döküldüğü söyleniyor." diye konuştu.

SAKARYA VALİSİ: DEĞERLER, TEHLİKE SINIRININ ÇOK ALTINDA

Yaşanan olayın ardından ekiplerin bölgede yaptığı çalışmaya ilişkin ilk değerlendirmeleri paylaşan Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, "AFAD’ın ölçümlerinde değerler, tehlike sınırının çok altında. Ekipler kokunun kaynağını araştırıyor." ifadelerini kullandı.

SAKARYA VALİLİĞİ'NDEN KOKUYA İLİŞKİN AÇIKLAMA: 

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Erenler bölgesinde oluşan koku neticesinde vatandaşların 112 Acil Çağrı birimine şikayette bulunduğu aktarıldı.

AFAD ekiplerince yapılan ilk belirlemelere göre halk sağlığını tehlikeye düşürmeyecek bir koku tespit edildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Valiliğimiz koordinesinde Çevre Şehircilik ve İklim İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, Erenler Belediyesi ve AFAD'dan 25 kişilik ekip oluşturulmuş ve kokunun kaynağı ivedilikle araştırılmaya başlanmıştır. Gerekli detaylı bilgi, koku kaynağı tespit edildiğinde kamuoyuyla tekrardan paylaşılacaktır."

Sayfa Yükleniyor...