Salihi: Resmi açıklamalara itibar edin

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İranlı mevkidaşıyla görüştü. Türkiye ile ilgili İranlı yetkilierin yaptığı açıklamalardan duyulan rahatsızlığın iletildiği İranlı bakan, Davutoğlu'na  'resmi açıklamalara itibar edilmesi gerektiğini' söyledi.

Anadolu Ajansı 07.08.2012 - 10:12

Salihi: Resmi açıklamalara itibar edin

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile bir görüşme yaptı.

Dışişleri Konutu'nda gerçekleştirilen görüşme 2 saatten fazla sürdü.

Görüşmenin ana gündem maddesi beklenildiği gibi, 'Sıra Türkiye'de' diyen ve Suriye'deki gelişmelerden Türkiye'yi sorumlu tutan İran Genelkurmay Başkanı'nın açıklamalarıyla gerilen ilişkilerdi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Davutoğlu, İranlı bakana hiç kimsenin Türkiye'yi Suriye'deki gelişmelerin sorumlusu olarak gösteremeyeceğini ve bu gibi açıklamaların kabul edilemeyeceğini belirtti.

Salihi ise resmi açıklamalara itibar edilmesi gerektiğini, Türkiye'nin mesajlarını İran yönetimine götüreceğini kaydetti.

SURİYE'DEKİ KAN DURMALI
Suriye konusunun da ele alındığı görüşmede, her iki taraf da Suriye'de durumun vahim bir hal aldığını ve kanın durması gerektiği hususunda mutabakatlarını teyit etti.

İRANLI HACILAR İÇİN RİCA
Salihi 48 İranlı hacının serbest bırakılması için Türkiye'nin yardımcı olması yönündeki ricasını tekrarladı. Davutoğlu ise daha önce olduğu gibi, insani mülahazalarla Türkiye'nin bu konuda elinden geleni yapacağını kaydetti.

Mevkidaş iki bakan görüşmede ayrıca İran'ın nükleer programıyla ilgili görüşmelerdeki son durumu da ele aldı.

'FARKLI ŞEYLERİ KONUŞACAĞIZ'
Salihi, görüşme öncesi Esenboğa Havalimanı'nda da açıklamalarda bulunmuştu.

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Salihi, iki ülke arasında yaşananlarla ilgili şunları söylemişti:

"Ben konuşmalarla ilgili görüş bildirmek için burada değilim. Pek çok açıklama yapılıyor. İran'a karşı açıklamalar yapıldı burada da. Ama ben bundan bahsetmeyeceğim. Farklı şeyleri konuşuyor olacağız.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...