Hrant Dink cinayeti sanığı Ogün Samast, taş atan çocuklar yasası kapsamına alındıktan sonra ilk kez çocuk mahkemesinde hakim karşısına çıktı.

Cinayet tarihinde 18 yaşından küçük olduğu için çocuk mahkemesinde yargılanan Samast için, duruşma süresince ‘suça sürüklenen çocuk’ ifadesi kullanıldı.

İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Dink ailesinden kimse katılmadı.

Ailenin avukatlarından Fethiye Çetin, bu duyrunla ilgili, "Yargılama sürecinde amaç maddi gerçeklerin ortaya çıkarılmasıdır ancak bu güne kadar bu talep karşılanamadı. Bu nedenle duruşmaya Dink aılesı katılmayacak" şeklinde konuştu.

"BİLMİYORUM, HATIRLAMIYORUM"
Duruşmada iddianamenin özetinin okunmasının ardından Ogün Samast' ın çapraz sorgusu yapıldı. Cinayetle ilgili yüz kadar soru sorululan Samast’ın yanıtları, ‘bilmiyorum, hatırlamıyorum’ oldu.

"Cinayeti davanın tutuklu sanıklarından Yasin Hayal'in yönlendirmesiyle işledim" diyen Samast, Hayal'den korktuğunu anlattı.

Cinayeti neden işlediğini bilmediğini söyleyen Samast, cinayetten sonra Samsun'da yakalanmasaydı öldürüleceğini iddiasını da tekrarladı.


Avukat Fethiye Çetin’den bu konuyla ilgili de, “Daha önce müfettişlere verdiği ifade de bunu söylemişti ama bunu ilk kez kabul etti. Ancak kimin öldüreceği sorusuna yanıt vermedi” açıklamasında bulundu.

AİLEYE RET, DURUŞMA NİSANDA
Mahkeme, Dink ailesinin avukatlarının Ogün Samast ve diğer sanklar hakkındaki dava dosyalarının birleştirilmesi talebini reddederken, duruşmayı da 4 Nisan tarihine erteledi.
Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katil zanlısı Ogün Samast, cezaevinden geniş güvenlik önlemleri altında Gülhane'deki çocuk mahkemelerinin bulunduğu adliye binasına getirildi.

Samast, jandarma görevlilerince , İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nin duruşma salonuna alındı.

Duruşma nedeniyle sabah saatlerinden itibaren adliye binası ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındığı görüldü.

İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanık Ogün Samast ile Dink ailesinin avukatları katıldı.

Duruşmada, Mahkeme Heyeti Başkanı Celal Ünal, iddianamenin kısa bir özetini okudu. Diyeceği sorulan Ogün Samast, ''Ben 4 yıl önce savunmamı yapmıştım. Aynısını tekrar ediyorum. Çapraz sorgum da yapılmıştı'' dedi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Ünal, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada, Hrant Dink'in eşi Rahil, kızları Delal ve Sera, oğlu Arat, kardeşleri Hosrof ve Yervant Dink'in katılan olarak kabul edildiklerini ve avukatla temsil edildiklerini anımsattı.

Agos Gazetesi ile Birgün Yayıncılık'ın da o davanın katılanları olduğunu ve avukatla temsil edildiklerini hatırlatan Başkan Ünal, Dilara, Haycan, Lusin, Rabel, Maral ve Haykanoş Dink'in ise katılan olarak kabul edildiklerini ancak avukatlarının bulunmadığını kaydetti.

Katılanlara ilişkin düşünceleri sorulan Ogün Samast'ın avukatı, bazı katılanların doğrudan zarar gören kişiler olduklarını, ancak özellikle tüzel kişiler ve akrabalık ilişkileri tespit edilemeyenlerin davada katılan olarak yer almaması gerektiği görüşünde olduklarını bildirdi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Celal Ünal, Sivof ve Mihail Yağbasan'ın da davaya katılma talebinde bulunduklarını, nüfus kayıtları incelendiğinde bu kişilerin Hrant Dink'in kayınbiraderleri olduğunun anlaşıldığını kaydetti.

Suçtan zarar görmeleri ihtimali bulunan Rahil, Delal, Arat, Sera, Hosrof, Yervant, Dilara, Haycan, Lusin, Rabel, Maral, Haykanoş Dink ile Agos Gazetesi ve Birgün Yayıncılık'ın katılma taleplerini kabul eden mahkeme heyeti, Sivof ve Mihail Yağbasan'ın suçtan doğrudan zarar görmemeleri nedeniyle taleplerinin reddine karar verdi.

Mahkeme heyeti, duruşmaya bir saat ara verilmesini, devam edilecek celsede imkanlar el verdiği ölçüde görüntülü ve sesli kayıt sisteminin kullanılmasını kararlaştırdı.

DİNK AİLESİNİN AVUKATI
Duruşma öncesi, Dink ailesinin avukat Fethiye Çetin basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ceza yargılamasının amacının maddi gerçeği ortaya çıkarmak olduğunu belirterek, şunları söyledi:

''Ancak Hrant Dink cinayetinde yargılama süreçleri bugüne kadar bu beklentileri karşılamaktan çok uzak. Adalet taleplerini karşılamaktan çok uzak bir devinim ve seyir izlemiştir. Bu görünüm adalet taleplerini karşılamadığı gibi bu konuda toplumsal vicdanı sızlatan ve acıları çoğaltan bir seyir izlemiştir. Bu nedenle bu duruşmayı müvekkillerimiz Dink ailesi ve diğer katılanlar, izlemeyeceklerdir ve gelmeyeceklerdir.''

BAŞSAVCI ENGİN, ADLİYE BİNASINI İNCELEDİ
Bu arada, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'in sabah saatlerinde Gülhane'deki Çocuk Mahkemeleri binasına gelerek, incelemelerde bulundu.

Basın mensupları duruşma öncesi ve duruşma başladıktan sonra bir süre adliye binasına alınmadı. Ancak, mahkeme başkanının izniyle salonun büyüklüğünün el verdiği ölçüde, bazı basın mensupları duruşma başladıktan bir süre sonra salona alındı.

Mahkemeye bir dilekçe sunan Ogün Samast'ın, duruşmadaki izleyici sayısının kısıtlandırılmasını veya tamamen izleyicilerden arındırılmış bir davanın görülmesine devam edilmesini istediği öğrenildi. Bu talebe Dink ailesi avukatlarının karşı çıktığı belirtildi.

Mahkeme heyeti başkanının, tutuklu sanık Ogün Samast'a, ''S.S.Ç'' şeklinde hitap ettiği görüldü. Çocuk Ağır ceza Mahkemelerinde yargılanan çocuklara, ''Suça Sürüklenen Çocuk'' tabirinin kısaltmasıyla hitap edildiği öğrenildi.

DAVANIN GEÇMİŞİ
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Erhan Tuncel ve Yasin Hayal'in de aralarında bulunduğu 20 sanığın yargılandığı davanın 25 Ekim 2010'daki duruşmasında, tutuklu sanık Ogün Samast'ın suç tarihinde 17 yaşında olduğu gerekçesiyle 6008 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun uyarınca dosyası ayrılarak ''görevsizlik kararı'' ile İstanbul Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmişti.

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 19 Ocak 2007'de gazete binasının önünde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesiyle ilgili iddianamede, saldırıyı gerçekleştirdiği öne sürülen Samast'ın ''Hrant Dink'i öldürme'' suçlamasıyla, yaşının 18'den küçük olduğu da dikkate alınarak 18 yıl ile 24 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor. İddianamede, sanığın ''terör örgütüne üye olma'' ve ''ruhsatsız silah taşıma'' suçlamalarıyla da 8,5 yıl ile 18 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.