"Sandık sonuçları hatalı girildi" iddiaları

Bazı seçim bölgelerinde sandık sonuçlarının, ıslak imzalı tutanaklara kasıtlı olarak hatalı girildiğine yönelik iddialar gündemde yer alırken Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığına bağlı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden yalanlama geldi. İYİ Parti Sözcüsü Kürşat Zorlu sonuçlara yönelik bazı uyuşmazlıklar tespit ettiklerini belirterek, Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) itirazda bulunduklarını açıkladı. CHP'nin YSK temsilcisinden de bu iddialara yönelik açıklama geldi.

"Sandık sonuçları hatalı girildi" iddiaları

"Sonuçlar hatalı girildi" iddialarına yönelik Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi yazılı bir açıklama yayınladı.

Açıklamada "Bazı partilerin oyu sisteme 'sıfır veya eksik olarak yüklendi' iddiası, kamuoyunu provoke etmeye yönelik manipülasyondur." denildi.

Ankara'da gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan 'nin Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu ise, iddaları sosyal medya üzerinden değil mahallinde takip ettiklerini dile getirdi.

Binlerce itiraz yapıldığını belirten Yakupoğlu, seçmenlerin kapalı devre çalıştığı için sistemi üzerinden yapılan itirazları görmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

İYİ PARTİ YSK'YA BAŞVURDU

İYİ Parti Sözcüsü Kürşat Zorlu da sonuçlara yönelik bazı uyuşmazlıklar tespit ettiklerini belirterek, Yüksek Seçim Kurulu'na itirazda bulunduklarını açıkladı.

Zorlu, Twitter'dan yaptığı açıklamada, YSK verileri içerisinde ıslak imzalı tutanaklarla uyuşmayan sandıklar olduğunu belirtti. Maddi hata ve usulsüzlüklere karşı binlerce düzeltme ve itirazı YSK'ya ilettiklerini söyleyen Zorlu, başvurunun üzerine bazı ilçelerde yeniden sayım kararı alındığını ve bir çok itiraza yönelik sürecin devam ettiğini vurguladı. Vatandaşların bu süreçte müsterih olmaları gerektiğini de dile getiren Zorlu, YSK nezdinde süreci yakından takip ettiklerini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...