Server Tanilli son yolculuğuna uğurlandı

Geçirdiği rahatsızlık sonucu önceki gün evinde hayatını kaybeden hukuk, uzmanı Prof. Dr. Server Tanilli'nin cenazesi İstanbul'da toprağa verildi.

Anadolu Ajansı 01.12.2011 - 11:42

Server Tanilli son yolculuğuna uğurlandı

Geçirdiği rahatsızlık sonucu 80 yaşında hayatını kaybeden hukuk, siyaset bilimi ve sosyoloji uzmanı Prof. Dr. Server Tanilli'nin cenazesi, İstanbul'da toprağa verildi.

Tanilli için ilk önce Cumhuriyet gazetesinin bahçesinde tören düzenlendi. Törende konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Türkiye'de aydın olmanın, sosyalist olmanın çok zor olduğunu söyledi.

Tekin, Tanilli'nin de Türkiye'nin yetiştirdiği bir aydın olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''1978 yılında biliyorsunuz hain bir saldırıya uğradı. Yıllarca felç olarak hayatını devam ettirdi. Şimdi özellikle son dönemlerde çok tartışılıyor, '100 yıl önceki, 80 yıl önceki tarihimizle yüzleşelim' diye. Keşke yakın tarihimizle yüzleşebilsek. Server hoca gibi binlerce aydının hangi kurşunlara hedef olduğunu, katillerinin kimlerin olduğunu bütün arşivleri açıp bakabilsek. Bu ülkede yeni Serverler yaşanmasın istiyoruz. Büyük acılar çekti. Umut ediyorum ki bunlar son olur''

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı ve Cumhuriyet Vakfı adına gazetenin imtiyaz sahibi Orhan Erinç de Cumhuriyet Gazetesi'nin yine üzüntülü günlerden birini yaşandığını belirterek, ''Hem bir Cumhuriyet Gazetesi yazarı, hem de aydınlanmanın ölümsüz savunucusunu kaybettik'' diye konuştu.

Tanilli'nin ulusal sorunlara uluslararası ölçekte bakabilen bir bilim adamı olduğunu dile getiren Erinç, yaşadığı saldırı sonucu engelli kalmasına rağmen Tanilli'nin öldürülen aydınların direnme gücünü ve ruhunu kendi benliğine eklemeyi başardığını söyledi.

Erinç, Tanilli'nin Türkiye'nin sosyal sorunlarına akılcı, bilimsel çözümler bulan önemli bir bilim adamı olduğunu ifade ederek, ''Türkiye önemli beyinlerinden birini kaybetmiş oldu. Server Hoca'nın Türkiye Cumhuriyetine yaptığı katkıların devam edeceğini, ruhen bizi bırakmayacağını, yapıtlarıyla her an hatırlanacağını biliyoruz. Işıklar içinde yatması dileğiyle'' şeklinde konuştu.

Şair Ataol Behramoğlu da Tanilli'nin 2 büyük özelliğini söylemek istediğini ifade ederek, ''Birincisi bilimi halka indirebilmek, ikincisi de uğradığı saldırıda sakatlanmış olmasına rağmen mücadelelerine devam etmesidir. Tanilli, sadece bilim insanı değil, aynı zamanda şairdir. Hepimizin başı sağ olsun'' dedi.

Tanilli'nin naaşı Cumhuriyet Gazetesi'nde düzenlenen törenin ardından Üsküdar'daki Şakirin Camisi'ne getirildi.

Tanilli'nin oğlu Bülent Tanilli ve eşi ile kardeşleri cami avlusunda taziyeleri kabul etti. Tanilli'nin cenazesi öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından, Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Camideki törene, eski YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Osman Korucu ve sanatçı Tarık Akan'ın yanı sıra Cumhuriyet gazetesi çalışanları ve Tanilli'nin çok sayıda seveni katıldı.

Tanilli'nin tabutunun üzerine, cenaze töreni boyunca Cumhuriyet Gazetesi konuldu.

Cenaze törenine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DSP Genel Başkanı Masum Türker, CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, birinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanığı İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi çelenk gönderdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...