Mobil dünyasında bu hafta hayata geçen bir uygulama, sosyal ağlardaki çöpçatanlığı çok farklı bir boyuta taşıyor. Tanışmak istediğiniz kişiyi tespit ettiğiniz uygulama, daha sonra ‘bir havuç’ seçmenizi öngörüyor. Havucu temsil eden farklı hediyeler, daha sonra buluşmak istediğiniz kişiye gönderiliyor.

Uygulamanın yaratıcısı Brandon Wade, Carrot Dating’in cinsiyet ayrımı yapan ve rüşvet içerikli bir uygulama olduğu eleştirilerine, ‘insanların normalde ilişki yaşama şansı olmayacağı kişilerle tanışmasını sağlamayı amaçladığı’ cevabını verdi.

Mashable’a açıklama yapan Wade, “Bu son derece dürüst bir randevulaşma şekli çünkü insanlar gönderecekleri hediyelerle ne kadar ciddi olduklarını gösterebilecek” dedi.

Uygulamanın bir nevi rüşvet vermeye benzediği eleştirilerine yönelik konuşan Wade, “İnsanların birbirleriyle tanışma aşamasında kaybedecekleri bir şey yok. Rüşvet verilmesi sorun değil” dedi.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) mezunu olan Wade, ilişkilerde cömertliği öne çıkarmanın gerekli olduğunu savundu.

Yayımlandığı 1 Ekim’den bu yana 45 bin kez indirilen uygulama, 2 kadına 1 erkek oranına sahip. Bugüne kadar teklif edilen ‘havuç’ sayısı ise 28 bin.

Uygulama AppStore ve Google Play’den indirilebiliyor.