Plasentanın (bebek eşinin) ana rahminin dışına çıkarak idrar torbası ve çevresindeki damar yapılarını sarması nedeniyle ameliyata alınan 30 yaşındaki Naile Özcan'a, yaklaşık 7 saat süren ameliyat sırasında, kanama nedeniyle 33 ünite kan verildi.

Doktorların kanamasını durduramadığı genç kadın, kanaması Kayseri'den helikopter ambulansla Niğde'ye gelen kalp-damar cerrahı tarafından kontrol altına alındıktan sonra Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastanesine getirildi. 

Dördüncü çocuğuna hamile kalan Naile Özcan, plasentanın ana rahmine ters yerleşmesi nedeniyle gebeliğinin 37. haftasında sezeryana alındı. 

Ameliyat sırasında sorunun sadece ters yerleşim olmadığı, plasentanın ana rahminin dışına çıkarak idrar torbası ve çevresindeki damar yapılarını sardığının görülmesi üzerine, hayati tehlikesi bulunan erkek bebek, anne karnından alındı. 

Ancak, plasenta çıkarılırken aşırı kanama başladı. Hastaya 2 ünite kan nakli yapılmasına rağmen kanama kontrol altına alınamayınca, Özcan'ın yakınının onayıyla rahmi de alındı. Bu sırada aşırı kan kaybı nedeniyle kalbi duran Naile Özcan, anestezi uzmanı Dr. Füsun Girgin tarafından kalp masajıyla yaşama döndürüldü ve 5 ünite kan daha verildi. 

Plasenta damarlarının, idrar torbası etrafına yayılması ve karın içi yapışıklıklarının fazla olması nedeniyle ameliyata üroloji uzmanı Sarp Tancı da katılarak gerekli müdahaleyi yaptı. Buna rağmen kanaması devam eden Özcan'ın ameliyatına, genel cerrahi uzmanı Dr. Hacı Polat ile kadın hastalıkları ve doğum uzmanları Dr. Tarık Demirdağ ve Dr. Murat Özdil de katıldı.
 
AMBULANS HELİKOPTER BU KEZ DOKTOR TAŞIDI
Yapılan tüm müdahalelere rağmen kanama kontrol altına alınamayınca, Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Bahattin İlter, Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara ile iletişime geçerek kalp-damar cerrahisi uzmanı talebinde bulundu. 

Bunun üzerine Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli genel cerrahi uzmanı Dr. Kamil Savaş, ambulans helikopterle Niğde'ye giderek ameliyata katıldı. 

Yaklaşık 7 saat süren ameliyat boyunca toplam 33 ünite kan nakli yapılan Naile Özcan'ın kanaması, Dr. Kamil Savaş ve ekipteki diğer görevlilerin müdahalesiyle kontrol altına alındı. Hasta ambulans helikopterle Kayseri'deki Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine getirildi. 

Burada yoğun bakıma alınan Özcan, yaklaşık 7 gün süren tedavisinin ardından hayati tehlikeyi atlatarak jinekonoji servisine alındı. 

Dr. Kamil Savaş, 4 çocuk annesi bir hastanın hayata yeniden tutunmasına katkı yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, ''Ambulans helikopterle Niğde'ye gittiğimde oradaki sağlık ekibi gereken tüm müdahaleleri yapmıştı. Benim de ufak katkımla hastamız sağlığına kavuştu. Her işler, zincirin halkaları gibi mükemmel bir plan dahilinde yürütüldü ve mutlu sona ulaşıldı'' dedi.