NTV

Sezonluk köpek sevgisi

Anadolu Ajansı

Türkiye

Marmaris'te, turizm sezonunu ilçede geçiren bazı tatilcilerin ve işletmecilerin sahiplendikleri köpekleri sezon bittiğinde giderken sokağa terk etmesi nedeniyle barınaklarda doluluk yaşanıyor.

Marmaris Belediyesi Hayvan Rehabilitasyon Merkezi ve İçmeler beldesinde bulunan barınaklardaki köpek sayısının her geçen yıl arttığı belirtildi.

Marmaris Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Suna Ak, sokağa bırakılmış hayvanların daha iyi şartlarda hayatlarını sürdürebilmeleri için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Barınaklardaki hayvan sayısının artmasının Marmaris'te tatilini geçiren bilinçsiz turistlerden de kaynaklandığını belirten Ak, ''Yaz aylarında Marmaris'te tatilini geçiren bazı tatilciler özellikle çocukların hevesi üzerine köpek sahibi oluyor ya da karne hediyesi olarak onlara köpek alıyor. Tatil bitince köpekleri yanlarında götürme imkanları ve evlerinin köpek bakmaya uygun olmaması nedeniyle hayvanlarını sokağa terk edip gidiyorlar. Barınaktaki birçok köpek bunlardan oluşuyor'' dedi.

Sokağa bırakılmış köpeklerin, rahatsız olanların şikayetleri üzerine belediye görevlilerince yakalandığını anlatan Ak, bu hayvanların daha sonra barınağa konulduğunu kaydetti. Belediyelerin bütün köpekleri kayıt altına alması gerektiğine işaret eden Ak, barınağa köpeğini bırakanlara ceza kesilmesi gerektiğini savundu.

Marmaris'teki bazı restoran ve kafeterya türü işletmelerin özellikle yavru köpekleri kullandığını ileri süren Ak, şunları söyledi:''Sadece turizm sezonunda açık olan bazı işletmeler, yoldan geçen özellikle çocuklu ailelerin dikkatini çekebilmek için yavru köpekler besliyor. Yavruyu görerek sevmek isteyen turistlerle diyaloğa geçen teşrifatçılar, restorana girmeleri ve yemek yemeleri konusunda ikna etmeye çalışıyor. Çocuklarının bu sevimli hayvanlarla bir süre daha oynamasını isteyen aileler genelde o restoranlarda oturup yemek yiyor. Sezon bitip dükkanlarını kapatınca bu köpekleri de sokağa bırakıyorlar.''

Marmaris Hayvan Rehabilitasyon Merkezi'nin sorumlusu veteriner Bora Deveci de barınakta 265 köpek bulunduğunu, şu an kapasitesinin üstünde hizmet verdiklerini söyledi. Yer sıkıntısı yaşadıklarını belirten Deveci, bundan dolayı Marmaris'in mücavir alanları dışından köpek alamadıklarını kaydetti.

Deveci, barınakta aralarında haski, Alman kurdu ve boxer gibi çok sayıda özel cins köpeğin bulunduğunu bildirdi. Barınağa getirilen sahipli hayvanların psikolojik olarak büyük sıkıntılar çektiğini anlatan Deveci, şöyle dedi:

''Sahipli bir hayvanın barınağa alışması 2-3 ayı buluyor. Biz öncelikle gelen hayvanı 10 gün boyunca sahibinin arayacağını düşünerek ayrı bir odada tutuyoruz. Bu süre sonunda hayvan ameliyatla kısırlaştırılıp, aşılanıyor ve işaretleniyor. 1 hafta 10 günlük iyileşme sürecinin ardından da uyum sağlaması halinde diğer hayvanların yanına alınıyor.'' 

Barınakta misafir edilen hayvanların parazit tedavileri ve aşı takiplerinin yapıldığına işaret eden Deveci, kediler ise sadece kısırlaştırılarak sahiplerine iade ettiklerini dile getirdi. Deveci, geçen yıl 950'si kedi olmak üzere bin 270 hayvanın kısırlaştırıldığını bildirdi.

Geçen yıl ayrıca 110 köpeği yeni sahiplerine teslim ettiklerine değinen Deveci, ameliyatlı ve aşıları tam olarak verdikleri hayvanlar için hiçbir ücret talep etmediklerini vurguladı.