Şiddet arttıkça; gelecek nesiller de tehlikede!

Kadının yaşam güvenliğinin korunamaması ve maruz kaldığı kötü muamele, gelecek nesillerde şiddet uygulayan kişilerin artmasına zemin oluşturuyor.

08.03.2011 - 15:44

Şiddet arttıkça; gelecek nesiller de tehlikede!

Türk Perinatoloji Derneği, son yıllarda artan ve çoğu anne olan kadınlara yönelik aile içi şiddetten kaygı duyduklarını açıkladı.

Dernek adına bir açıklamada bulunan Prof. Dr. Ayşe Kafkaslı, şunları söyledi:

"Son yıllarda artan ve çoğu anne olan kadınlara yönelik aile içi şiddetten kaygı duymaktayız. Bir taraftan bizler tüm gücümüz ile anne adaylarının ruhsal ve bedensel olarak sağlıklı bir gebelik geçirmesini sağlamak amacıyla tüm basamaktaki sağlık çalışanları ve anne adaylarını eğitmek, yönlendirmek ve tıbbi takibini yapmaya çalışırken, diğer taraftan "kadınların geliyorum" diyen şiddetten korunamaması tam bir tezat oluşturmaktadır.

Gelecek nesillerin başarılı, dengeli ve güvenli olabilmesi gebelikten itibaren bulundukları çevre ile yakından ilgilidir. Bu nedenle kadının yaşam güvenliğinin korunamaması, maruz kaldığı kötü muamele gelecek nesillerin kadına şiddet uygulayan sayısında artışın en önemli nedeni olacaktır.

Tüm anne ve anne adaylarının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarken tüm kadınların insanlık onuruna yakışır biçimde yaşamalarını sürdürmelerini dileriz."


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...