Sincan Ağır Ceza’da ‘olağan’ inceleme

Adalet Bakanlığı müfettişleri Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nda arama yapılması kararlarını veren Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ikinci kez inceleme yapıyor.

11.01.2010 - 17:22

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yaz aylarında da inceleme yapan bakanlık müfettişleri bugün yeniden Sincan Adliye'sinde. İki müfettiş, mahkemenin bazı karar dosyalarını inceliyor.

Müfettişler ilk olarak Telekomünikasyon İletişim Başkanlğı’nda inceleme yapılmasını öngören karar dosyası ile mahkemede bekleyen eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ile ilgili dosyaları istedi.

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, müfettişlerin kendisine bilgi vermeden inceleme başlattığını söyledi. İncelemelerin baskı amaçlı olduğunu savunan Kaçmaz, bundan sonraki kararlarının etkilenmeye çalışıldığı mesajı verdi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Sincan Adliyesi'ndeki müfettiş incelemesinin ''rutin bir inceleme'' olduğunu söyledi.

Ergin, Ankara Barosu'nca düzenlenen ''Uluslararası Hukuk Kurultayı''na gelişinde gazetecilerin konuya ilişkin sorularına şu yanıtı verdi:

''Bize gelen bütün şikayetler incelemeye tabi tutulur. Bu konuyla ilgili olarak da Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) yapmış olduğu bir şikayet vardı. Müfettişlerimiz onu inceliyor. Tüm şikayetlere uygulanan prosedür burada da uygulanıyor. Rutin bir işlemdir.''

Adalet Bakanlığından iki müfettişin Sincan Adliyesine gelerek inceleme başlattığı ve bu kapsamda TİB'de yapılan aramaya ilişkin yazıları istediği belirtilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...