Şirketleri İnovasyon'a adapte etmenin yolları

Yöneticiler için 2014 yaklaştıkça giderek artan sorumluluk, organizasyonlarının kapasitesi sektörün artan taleplerini karşılamak için etkin hale getirmek olarak beliriyor.

09.10.2013 - 09:42

Şirketleri İnovasyon'a adapte etmenin yolları

Artan talep, kontrol edilmesi güçlenen bilgi akışı, bu bilgilerin analiz edilmesi, geri bildirimlerin değerlendirilmesi ve kaliteli hizmet ve ürün sunmak için tüm organizasyonların kılıf değiştirmesi gerekiyor. Gelişen dijital teknolojilere adapte olmak, iş performansını artırmak ve artan talebi karşılayabilmek için iş dünyasının İnovasyon’u ana ders olarak önüne koyması gerekiyor.

Post Üniversitesi’nde İnovasyon uzmanı olan Don Mroz, durgun bir organizasyonu harekete geçirmek için İnovasyon’un nasıl kullanılması gerektiğini belirtti.

1- Öğrenen bir çevre oluşturun: İnovasyon’u tetikleyen en önemli etkenlerden biri, organizasyonun adapte olacağı bir öğrenim ortamı ortaya koymak. İnavosyon, fikirlerin paylaşıldığı, profesyonel gelişimin yaşandığı ve görüşlerin tartışıldığı bir ortam olmadan var olamaz. İşbirliğinin ve yeni fikirlerin oluştuğu bir ortamın yaratılmadığı, sabit duruşunu devam ettiren bir firmada İnovasyon’dan söz edilemez.

2- Tavrınıza dikkat edin: Değişim yaşamak isteyen bir organizasyon açık, dürüst, işbirliğini öne çıkaran ve yeni fikirlerin ortaya konmasını destekleyen bir yapıya sahip olmak zorunda. Bir organizasyonun sahip olabileceği, İnovasyon’a en çok zarar veren düşünce, “Bugüne kadar bu şekilde ilerledik, bundan sonra da böyle devam edeceğiz.” Kültürleri değiştirmek çok zor olabilir ancak değişimden korkmayan ve nihayetinde olumlu olduğunu gören insanların bulunduğu bir ortamda enerjik ve yenilikçi bir değişim sağlanabilir. İnovasyon’un ‘korkusuzluktan’ ortaya çıkması, aklımızda tutmamız gereken bir nokta.

3-Güvene dayanan bir kültür ortaya çıkarın: Her türlü bir İnovasyon girişiminin ayakta kalabilmesi için, fikirlere değer verildiği ve saygı gösterildiği bir ortamın oluşturulması gerekiyor. İnsanlara sunduğunuz fikirlerin yarattığı farkındalık ve gördüğü ilgi, İnovasyon kültürünün güçlenmesi için çok önemli bir etken. Her türlü iş kültürü altında, farklı karakterleri anlayabilmek İnovasyon adına çok önemli. Her farklı karakter, farklı ihtiyaçlara sahiptir ve çalışanların güven kültürünün önemli bir parçası olduğunu anlamaları için değer verilmeleri gerekir.

4-Küçük başarıları kutlayın: Bir organizasyonun İnovasyon’u tecrübe etmesi için çalışanların çabasının öne çıkması büyük önem taşıyor. Sadece ödül ve primlerin verilmesi yerine, çalışanlar kendilerinin fark edilmesini ve işlerinin takdir edilmesini istiyor. Neyin işe yarayıp yaramadığını zaman gösterse de, küçük başarıları kutmalak daha fazla bilgi birikimi ve tecrübeye ulaşmak yolunda bir adım olduğu için kutlanmayı hak ediyor. Böylece, organizasyon çapında yapılan ilerleyişin de farkındalığı yapılıyor.

5-Deneyin, deneyin, deneyin: Deneyler ve başarısızlıklar, İnovasyon’a katkıda bulunan önemli faktörler. Başarısızlık, başarının kendisi kadar İnovasyon’da öğrenim tecrübesinin bir parçası. İleride başarılı olmak isteyen her organizasyon, çalışanlarına serbestlik sunmalı bir ‘evet’ ve ‘hayır’ çevresi oluşturarak farklı girişimlere yer vermeli. En başarılı olan yönetici ve liderler, başarısızlıktan korkmayan ve tecrübeleriyle büyümekten, gelişimden ders çıkaran kişilerden oluşuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...