Başbakan Yıldırım'dan video konferanslı miting

Başbakan Binali Yıldırım, uçağı sis nedeniyle iniş yapamayınca Bartınlılara video konferans yoluyla Sinop'tan seslendi.

ntv.com.tr 03.03.2017 - 15:49 | Son Güncelleme : 03.03.2017 - 17:56

binali-sinop-bartin- Copy.jpg

Başbakan Binali Yıldırım'ı taşıyan uçak, sis nedeniyle iniş yapamayınca Bartın mitinginde değişikliğe gidildi.

Sinop'a geçen Binali Yıldırım, Bartınlılara video konferans yöntemiyle hitap etti.

Yıldırım'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Bartın işi bitirmiş, Bartın büyük Türkiye, aydınlık yarınlara karar vermiş. Allah sizden razı olsun. AK Parti iktidarı olarak Bartın'a çok önemli hizmetler yaptık. Size yeni bir müjdem var. Bartın-Safranbolu arasındaki yolu da bölünmüş yol haline getireceğiz. 

Bizim istikametimizi ancak ve ancak millet belirler. Şimdi ülkemiz için geleceğimiz için yeni bir eseri de birlikte inşa edeceğiz. Türkiye'nin huzuru, büyümesi, terörün yok olması için yeni hükümet sistemini 16 Nisan'da vereceğimiz evetlerle birlikte gerçekleştireceğiz. 

Bu halk oylaması sadece ve sadece hükümet sistemi değişikliğidir. İki halk oylaması yaptık, ikisinde de rejim elden gidiyor, Türkiye bölünüyor dediler. Türkiye'yi bölmek kimsenin haddine değildir, buna da imkan yoktur. Rejim meselesi 1923'te bitmiştir. 

"CHP DEĞİŞİMİ SEVMEZ"

Bu anamuhalefet partisi, bu CHP Menderes'e, merhum Özal'a tek adam, diktatör dedi. Recep Tayyip Erdoğan'a da aynısını söylüyorlar. Yarın da aynı suçlamaları yapmak için hazırlanıyorlar. CHP değişimi sevmez. Sistemi neden istemiyorlar biliyor musunuz? Bu değişiklikle CHP'nin çalışması, yorulması gerekecek. İktidar olması için gayret göstermesi gerekecek.

"HALKIN SEÇTİĞİNE DİKTATÖR DEMEK NE DEMEK?"

Tek adam dediğiniz sizin oylarınızla seçtiğiniz ve ülkeyi iki sandık arasında yönetecek olan insandır. Beğenirseniz yeniden seçeceksiniz, beğenmezseniz değiştireceksiniz. Halkın seçtiği insana diktatör demek ne demek oluyor. Bu sistemle beraber Türkiye bölünür diyorlar. Hiçbir şekilde doğru değil. ABD kurulduğu günden beri 228 yıl geçti. Bu sürede 45 başkan seçildi. Türkiye 1923'te kuruldu. 94 yılda 65 hükümet kuruldu.

"SIRADAN BİR HALK OYLAMASI DEĞİL"

16 Nisan sıradan bir halk oylaması değil. Bunlar köprü yaparsın hayır der, havalimanı, demiryolu yaparsın hayır der. Nerede hayırlı bir iş varsa hayır korosunun hazır ve nazır olduğunu görürüz. Bunların hayırlı bir işe evet dediğini bilmiyoruz. Yeni sistem bütün sorunları geride bırakacak. 

"CHP GENÇLERİ KÜÇÜK GÖRÜYOR"

Anayasa değişikliğinde gençlerimizi de ihmal etmedik. Sınırda güvenliğimizi teslim ettiğimiz gençlerimize milletvekili olmak istediklerinde daha sen bekle küçüksün diyoruz. CHP gençleri küçük görüyor. O gençler 15 Temmuz alçak darbe karşısında ön safta yer aldılar.

Sayın Kılıçdaroğlu'na soruyorum, belediyelerde iki tane mi başkan var? Madem tek adamı sevmiyorsun, 7 seçimi de kaybettin yanına bir kişi daha al eş başkan olsun. Bunlara bakarsan iki belediye başkanı iki cumhurbaşkanı olacak. Birer muhtar yetmiyor, birer ya da ikişer muhtar daha seçelim. Bunlar akla ziyan işler. Demokrasi ve modern yönetimlerde olmayacak şeyler."

SİNOP MİTİNGİ

Başbakan Yıldırım ardından Sinop'ta düzenlenen mitingde halka seslendi. Yıldırım'ın burada yaptığı konuşmada öne çıkanlar ise şöyle:

"Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini devreye sokmak istiyoruz. Bunun niye yapıyoruz? 1950 gelmişiz 2017'ye 67 yıl merhum Menderes milletin sevdiği takdir ettiği başbakan... Darbeyle alaşağı yaptılar. Seçilmiş başbakanı idam sehpasına çektiler, 2 bakanı da katlettiler. Yönetim sistemini de değiştirdiler. Kim değiştirdi, CHP zihniyeti. Meclisin, hükümetin yetkisini kısıtladılar. Milli iradenin sesini kısmak istediler.

Bu sistemi neden değiştiriyorsunuz diyorlar. ABD kurulduğundan bu yana 228 yıl geçmiş, 45 tane başkanı var, 46 değil! Türkiye'de ne olmuş? 1923'te Cumhuriyeti kurduk. 2017'ye kadar 94 yıl geçmiş. 94 yılda 4 yılda bir hükümet olsaydı. 26-27 hükümet kurulmak zorundaydı. Ama şimdi 65. hükümet. Koalisyonlar, zayıf hükümetler olmasa bugünkü hükümete 2188'de gelecekti. Seçim oluyor bu sistemde aylarca hükümet kurulamıyor.

Türkiye'de bir hükümetin ortalama görev süresi 17 ay. 17 ayda hangi hizmeti yapacaksın. 17 ayda sadece tebrikleri kabul edersiniz, brifingleri alır vedalaşmak için yola çıkarsınız. Türkiye bu sistemde enerji ve zaman kaybediyor. Türkiye kaynaklarını birer birer kaybediyor. 

Kılıçdaroğlu anayasa değişikliği öyle 2 partinin anlaşmasıyla olmaz diyor. Biz de buyrun gelin anlaşalım dedik. Ama onlarda nerede öyle memleket sevdası. Her şeye yokuş, gelmediler. Öyleyse biz de MHP ile bir araya gelir Meclis'te kararı alırız dedik. Sonra da 80 milyonun onayına sunarız dedik. Şimdi söz milletin. Kararımız evet. 

Biz sistemi kendimiz için değil, Erdoğan için değil, her doğan için değiştiriyoruz. Anayasa kitapçığı fırlatılınca Türkiye'nin ne hale geldiğini hatırlayın. Bugün sorun yok ama geçmişten aldığımız tecrübeler var. Milletten gücünü alan tek bir irade olması lazım. 

"REJİM DEĞİŞİKLİĞİ DEĞİL"

Bir tek adam teranesi tutturmuş gidiyorlar. Sinop'ta bir tane belediye başkanı var. İki tane üç tane olsun diyorlar. İstiyorsanız eş başkan seçin. Kılıçdaroğlu madem başa çıkamıyor yorulduysa yanına bir yedek genel başkan daha seçsin. Bizim itirazımız olmaz. Vatandaş kime yetkiyi vermişse onu tanır. Artık vekiller hükümeti seçmiyor milletin kendisi seçiyor. Bir bakıyorsunuz hiç aklınıza gelmeyen başbakan olmuş. 

Diktatörlük bunların kafasında var. Bu sistemde çalışma var gayret var. Bunlar kenarda beklerler bir fırsat doğsun da biz de iktidar arabasına binelim. Bu bir rejim değişikliği değil. Bunun rejim değişikliği olduğunu söyleyenler alçakça adice bir yalan söylüyor. Buradan Sinop'tan söylüyorum, kim cumhuriyete dil uzatırsa karşılarında Sinop'u bulur.

"KİMSE CUMHURİYETE EL ATAMAZ"

Bu süreçte önce memleketim diyen MHP Genel Başkanı ve milletvekillerine teşekkür ediyorum. Bu değişikliğin milletin önüne getirilmesi için çaba gösterdiler. Kimse cumhuriyete el atamazlar. Buna izin vermeyiz. Bu sistemde yaptığımız şey hükümet sistemini değiştirmektir. 

"FETÖ GELECEK HESAP VERECEK"

Bu sisteme kimler karşı çıkıyor; PKK; DEAŞ, FETÖ karşı çıkıyor. Aman aman ha hayır verin, evet çıkarsa biz bittik diyorlar. Bu ülkenin gençlerinin geleceğini karartmaya güçleri yetmeyecek. Mücadelemiz devam edecek. Terörist başı FETÖ gelecek hesap verecek.  Bölücü örgütle de mücadelemiz devam edecek. Cumhurbaşkanı istediği zaman meclisi feshedecek. Koca bir yalan. Cumhurbaşkanının seçim yenileme yetkisi var. Fesih yetkisi yok. Cumhurbaşkanı isterse seçime gidebiliyor. Cumhurbaşkanı karar alırsa meclisle birlikte seçime gidiyor. Bu sistemin en güzel yanı krizleri ortadan kaldırmasıdır. Siyasette uzlaşma geri gelecek."

Sayfa Yükleniyor...