Sivilce ilacı hayatını kararttı

22 yaşındaki Pelin, yüzündeki sivilcelerden kurtulmak için kullandığı doğum kontrol hapları yüzünden hastanelik oldu.

14.12.2010 - 10:22

Sivilce ilacı hayatını kararttı

Hapların kızının sol bacağında ve akciğerinde damar tıkanıklığına yol açtığını ve tedavisinin yoğun bakımda sürdüğünü söyleyen anne Güzin Atmaca, "Kendimizi kobay faresi gibi hissediyoruz. Sağlık Bakanlığı'na şikayetçi oldum, soruşturma açılsın" dedi.

DHA'nın haberine göre; kızının "akne" tedavisi görürken yumurtalık kisti şüphesinin gündeme geldiğini, özel bir sağlık merkezinde hem dermatolog, hem de jinekolog tarafından takip edildiğini belirten Atmaca, şunları söyledi:

"2007'de bu akne tedavisi başladı. Yumurtalıklarında kist olabileceği şüphesi üzerine bununla ilgili tetkikler yapıldı. İki uzmanın gözetimindeki tedavi 2- 3 hafta öncesine kadar sürdü. Kızım 15-20 gün önce bacağının ağrıdığını söyledi. Kramp girdiğini sandık. Sol bacağında topukla diz arasında arka taraftaki ağrı geçmeyince ertesi gün bir ortopedi uzmanına başvurduk. Şikayetleri dinleyince ultrason istedi. Ertesi günü ultrason sonucunu götürdüğümde kızımı acilen bir kalp damar cerrahına göstermem gerektiğini söyledi. Kalbe giden toplardamarda tıkanıklık olduğunu, zaman kaybetmeden kalp damar cerrahına gitmemizin doğru olacağını vurguladı. Biz de zaman kaybetmeden gittik, kızım iki gün hastanede yattı, serum verildi. Tıkanıklığın açıldığı bildirilerek kızım 2. günün sonunda taburcu edildi. Ama iki gün sonra kızımda öksürük, göğsünde sıkışma, ağrılar başladı. Aynı hastaneye başvurduk, 'ağrılar artarsa getirin' dediler. Ertesi gün öksürürken mendilinde kan lekeleri gördük. Ambulansla Karşıyaka Devlet Hastanesi'ne, oradan Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Hastanesi'ne sevk ettiler. Geçen perşembe günü kızımı servise yatırdılar. Ama ağrıları o kadar şiddetliydi ki yoğun bakıma kaldırdılar."

AKCİĞERİNDE VE BACAĞINDA DAMAR TIKANIKLIĞI VAR
Bu hastanede yapılan tetkikler sonucunda kızının akciğerinde, bacak toplardamarında olduğu gibi bir tıkanıklığın tespit edildiğini ve bunun açılması için tedavi sürdürüldüğünü kaydeden anne Atmaca, sözlerini şöyle sürdürdü:

"SAĞLIK BAKANLIĞI'NA ŞİKAYETÇİ OLDUM"
"Kızımın genel durumu çok iyi değil. Ayağa kalkamıyor, kolunu bile zor kaldırıyor. Tedavi çok uzun bir süreci gerektiriyor. Kızımın bu hale gelmesinin tek sorumlusu doğum kontrol hapları, bizi hiç bir şekilde uyaran olmadı. Bu ilaçları doktor kontrolünde kullandık ama sanıyorum reçetesiz bile alınıp kullanılıyor. Pelin'in dışında da başka hastalar var. Sağlık Bakanlığı'na şikayetçi oldum, gereğini yapsınlar. İlaçların yan etkilerine karşı biz kobay faresiyiz."


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...