Şoförün kalbi eylemde durdu

Samsun'da ulaşım kararlarına tepki gösteren minibüs şoförleri yolu trafiğe kapattı. Eylem sırasında kalp krizi geçiren bir şoför hayatını kaybetti.

29.11.2010 - 10:57

Ulaştırma Koordinasyon Merkezinde (UKOME) tarafından 3 Kasım’da yapılan toplantıda Samsun'un doğu ve batı istikametinden gelen minibüs ve dolmuşların Atatürk Bulvarı'nı kullanmadan Fuar Caddesi'ne girmesi ve caddenin belli bir bölümünü kullanarak geri dönmeleriyle ilgili alınan karara tepkiler sürüyor.

Belediye Evleri, Türkiş, Atakum, Üniversite, Tekkeköy ve Hasköy dolmuş hattı sürücüleri Samsun-Sinop yolu Valilik önündeki Atatürk Bulvarı'nda, yolu tek şeritli olarak kontak kapatıp, trafiğin akışını engelledi.

Daha sonra sürücüler ellerinde, ''Halka mal olmuş minibüs hatlarını yok edemezsiniz, böyle bir başkan AK Parti'ye yakışmıyor, Samsun'daki zulümden Başbakanın haberi yok mu? '' yazılı pankartlarla, rayların üzerinde oturma eylemi yapan minibüs şoförleri, ''Başkan istifa, Vali buraya'' şeklinde sloganlar attı.

Minibüsçülerin eylemine eşleri de, ''Yusuf Ziya Yılmaz minibüs esnafını yeşil karta zorluyor, Sayın Başkan, 'ben yaptım oldu' anlayışı sana yakışmıyor'' yazılı pankartlar taşıyarak ve sloganlar atarak eşlerine destek verdi.

KALBİ DAYANAMADI
Eylem sırasında bir minibüs şoförü kalp krizi geçirdi. Yere yığılan Atakum minibüs hattı sahibi Ali Demir'e arkadaşları kalp masajı yaptı.

Daha sonra Demir 112 Acil Servis ekibince Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

Eyleme destek veren Demir'in kız kardeşi Bahriye Demir de ağabeyinin durumunu görünce fenalık geçirdi. Bahriye Demir de ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Ali Demir kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

'HAKLARIMIZ İÇİN BURADAYIZ'
Minibüsçülerin arasında yer alan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, ''Bizim şu minibüsçülerimiz gökten yere inmemiştir. Bir ihtiyaçtan doğmuştur. Bu ihtiyacın alt yapısını yapmadıktan sonra bizi kaldırmaları mümkün değildir. Ekmeğimizi alana kadar direneceğiz'' dedi.

Yeni hatlar oluşmasını istemediklerini söyleyen Apaydın, şöyle devam etti:

''Hattımızın daha uzak yerlere gitmesini ve bundan rant elde etmeyi istemiyoruz. Böyle bir kavgamız yok. Biz yasal olarak verilen haklarımızın müdafaası için buradayız. Bu nedenle bu eylem bugün de yarın da ertesi gün de olacaktır.''

Dolmuşların ve raylı sistemin çalışmaması nedeniyle sabah saatlerinde işlerine gitmeye çalışan vatandaşlar ile öğrenciler de zor anlar yaşadı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...