Sokakta meyve yetiştirecekler

Balat’ta şehir bahçeciliği yapan Mavi Kalem Derneği gönülleri, MeyveHane Projesi ile semtte kullanılmayan alanlarında meyve ağaçları yetiştirecekler...

03.01.2012 - 10:34

Sokakta meyve yetiştirecekler

Mavi Kalem Derneği gönülleri, ekolojik olarak daha kalıcı, kendine yeten bir Balat istiyor. Bunun için ekiplerine katılacak gönüllülere ve uzmanlara ihtiyaçları var.

Mavi Kalem Derneği üyeleri MeyveHane hakkında şu açıklamayı yapıyorlar: "İstanbul hızla büyüyor. Türkiye’nin kırsal bölgelerindeki köyler boşalıyor ve milyonlarca köylü kente göç ediyor. Bu nedenle geleneksel tarım bilgisi de hızla unutuluyor. İstanbul’un açık alanları, her geçen gün daha da çok sayıda yol, otopark ve yapıyla doluyor. Bu iki sorunla mücadele edebilmek için kente tarım getirilmek zorunda.

Mavi Kalem işbirliği ile gerçekleştirilecek Sebze Sepeti Projesi, Fener ve Balat bölgesinin parklarına, bahçelerine ve sokaklarına meyve-kabuklu yemiş ağaçları ve fidanları dikmeyi amaçlıyor.  Her dikilen ağaç ya da fidanla bir aile ilgilenecek. Ağaç ve bitkilerin bakımlarından asıl sorumlu çocuklar olacak. Mahalleden herkes meyve ve kabuklu yemişlerin hasadını kendi tüketimleri için yapabilir. Ekilen fidanların bakımından aile ve çocukları sorumlu tutmaktaki amacımız yaşam alanlarına gösterdikleri özenin ve ilginin artmasını teşvik etmektir. Böylece, hem Balat’taki farklı topluluklar arasındaki sosyal kaynaşmanın artması hem de Balat sakinlerinin İstanbul kentinde olmalarına rağmen kendilerini daha çok evlerinde hissetmeleri sağlanabilir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...