Soma'nın acısı 8 yıldır dinmiyor

Manisa'nın Soma ilçesinde, 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın 8 yıl dönümünde, şehitlik ziyareti sırasında duygusal anlar yaşandı.

Soma'nın acısı 8 yıldır dinmiyor

faciasında hayatını kaybedenler mezarları başında anıldı. 

Manisa'nın ilçesinde bulunan bir maden ocağında 13 Mayıs 2014'te çıkan yangında hayatını kaybeden 301 madenci için anma etkinlikleri düzenlendi. 

Saat 10.00'da, Soma'daki Maden Şehitliği ve Anıtı'na gelen Maden-İş sendikası üyeleri, mezarlara karanfil bırakıp dua etti.

Soma'nın acısı 8 yıldır dinmiyor - 1

Sendika üyelerinin yanı sıra ölen madencilerin yakınları da sabahın erken saatlerinden itibaren mezarlığa geldi, Kur'an-ı Kerim okudu.

''UMUDUMUZ VAR''

Oğlu Uğur Çolak'ı kaybeden İsmail Çolak, 8 yılın kendileri için zor geçtiğini ve acısının hala ilk günkü gibi olduğunu söyledi. 

Soma'nın acısı 8 yıldır dinmiyor - 2
Soma'nın acısı 8 yıldır dinmiyor - 3

Baba Çolak, ''Bizim verdiğimiz adalet mücadelesi, çocuklarımızla birlikte göçük altında kaldı'' diyerek davayı Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacaklarını açıkladı.

Dava sürecine ilişkin de konuşan Baba Çolak, ''Mahkemelere güvenimiz kalmadı ama umudumuz var'' diyerek sözlerine şunları ekledi:

''Cumhuriyet tarihinin en büyük işçi katliamının sorumlularının hiçbirinin tutuklu olmadığı bir süreç yaşıyoruz ama bizi savunan avukatlar tutuklandı. Avukatlarımıza da selam gönderiyoruz" 

''İÇİM YANIYOR''

Faciada oğlu İbrahim Duman'ı kaybeden Zehel Duman da, "Her zamanki gibi burukluk hissediyorum. Adalet yok, katiller dışarıya çıktı'' diyerek dava sürecine ilişkin tepkisini gösterdi.

Sayfa Yükleniyor...