SON DAKİKA: BM Raportörü, İstanbul Başsavcısı ile görüşüyor (Kaşıkçı cinayeti)

SON DAKİKA HABERİ: BM Raportörü Callamard, Cemal Kaşıkçı'nın öldürüldüğü Suudi Konsolosluğu'na gitti ancak içeri alınmadı. BM Raportörü İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ile bir araya geldi.

SON DAKİKA: BM Raportörü, İstanbul Başsavcısı ile görüşüyor (Kaşıkçı cinayeti)

Son dakika haberi! 

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti soruşturması kapsamında 'ye gelen Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, İstanbul'daki Suudi Konsolosluğu'na giremedi.

Raportör cinayet mahalini görmek için İstanbul Levent'teki Suudi Konsolosluğu'na gitti. Ancak raportör içeri alınmadı.

Callamard, başvurunun geç yapıldığını ancak henüz Suudi makamlardan yanıt gelmediğini belirtti.

BAŞSAVCI İLE BİR ARAYA GELDİ

Raportör Agnes Callamard öğleden sonra İstanbul Adliyesi'ne geldi.BM Raportörü İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ile görüşüyor.

Callamard'ın hafta sonuna kadar İstanbul'da olması bekleniyor.

SON DAKİKA: BM Raportörü, İstanbul Başsavcısı ile görüşüyor (Kaşıkçı cinayeti) - 1

2 ŞUBAT'A KADAR TÜRKİYE'DE

BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Callamard, 2 Şubat'a kadar Türkiye'de olacak.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Kaşıkçı cinayetine ilişkin uluslararası soruşturmanın Callamard'ın yetkisi altında yürütüleceğini, Callamard'ın talebi üzerine "Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili koşulların" insan hakları açısından gözden geçirileceğini ve değerlendirileceğini açıklamıştı.

Agnes Callamard'ın Türkiye'ye ziyaretine, İngiliz avukat Helena Kennedy ile eski Dünya Adli Tıp Akademisi Başkanı ve Coimbra Üniversitesi Tıp Fakültesi Müdürü Prof. Dr. Duarte Nuno Vieira'nın da eşlik edeceği bildirilmişti.

BM raportörünün, Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin hükümetlerin attığı adımlar ve tepkilerin yanı sıra devletlerin ve bireylerin gazetecinin öldürülmesi konusundaki sorumluluklarının niteliği ve kapsamını da değerlendireceği vurgulanmıştı.

Callamard, soruşturma sürecinde elde ettiği bilgileri ve soruşturmaya ilişkin tavsiyelerini, BM İnsan Hakları Konseyinin haziran ayındaki oturumunda rapor olarak sunacak.

SON DAKİKA: BM Raportörü, İstanbul Başsavcısı ile görüşüyor (Kaşıkçı cinayeti) - 2 BM Raportörü, İstanbul Adliyesi'ne bu araçla geldi.

CESEDİN NEREDE OLDUĞU BELLİ DEĞİL

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, evlilik işlemleri için 2 Ekim 2018'de girdiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda katledilmişti. Orta Doğu'nun en etkin gazetecilerinden, Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı'nın, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesi ve sonrasında yaşananlar, Türkiye ve dünya kamuoyunun gündemindeki yerini koruyor.

Cinayetin üzerinden geçen sürede Kaşıkçı'nın ne zaman, nerede ve nasıl öldürüldüğüyle ilgili bilgiler ortaya çıktı ancak cesedinin nerede olduğu konusu hala netlik kazanmadı.

ADIM ADIM KAŞIKÇI CİNAYETİ

Sayfa Yükleniyor...