SON DAKİKA HABERİ: Deniz Baykal vefat etti (Deniz Baykal kimdir?)

SON DAKİKA HABERİ: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın vefat ettiğini bildirdi.

SON DAKİKA HABERİ: Deniz Baykal vefat etti (Deniz Baykal kimdir?)

Eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili , Ankara'da 84 yaşında hayatını kaybetti.

Baykal için salı günü Meclis'te tören yapılacak. Çarşamba günü Antalya'da defnedilmesi bekleniyor.

SON DAKİKA HABERİ: Deniz Baykal vefat etti (Deniz Baykal kimdir?) - 1

'ın kızı Aslı Baykal, babasının bu sabah Ankara'daki evinde,  uykusunda vefat ettiğini söyledi.

Taziyeleri Ankara'daki evlerinde öğleden sonra kabul edeceklerini ifade eden Aslı Baykal, "Hepimizin başı sağ olsun." dedi.

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, sosyal medya hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Genel Başkanımız, ve Cumhuriyet Halk Partimizin sevdalısı, Antalya milletvekilimiz, kıymetli büyüğümüz Sayın Deniz Baykal'ın vefatını büyük bir üzüntü ile öğrendim. Bize mücadelelerle dolu bir hayat öyküsünü miras bıraktı. Milletimizin başı sağ olsun."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Meclis Başkanı Mustafa Şentop'un da Baykal ailesinin arayarak taziyelerini ilettiğini öğrenildi. 

SON DAKİKA HABERİ: Deniz Baykal vefat etti (Deniz Baykal kimdir?) - 2

?

20 Temmuz 1938'de Antalya'da doğdu. Babasının adı Hüseyin Hilmi, annesinin adı Feride'dir. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Doktorasını Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde tamamladı.

ABD Colombia ve Berkeley Üniversiteleri'nde iki yıl süreyle doktora sonrası çalışmalarına devam etti. Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde siyaset bilimi doçenti olarak öğretim üyeliği görevinde bulundu. Siyaset bilimi alanında kitap ve makaleleri yayınlandı.

15(IV), 16(V), 18, 19, 20, 22. ve 23. Dönemlerde Antalya Milletvekili seçildi. Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanlığı'nı yürüttü.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyeliği'ne seçildi. 37. Hükümet'te Maliye Bakanlığı, 42. Hükümette Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 52. Hükümet'te Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı görevlerini üstlendi.

Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcılığı'na seçildi. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığı görevinde bulundu. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Baykal, evli ve 2 çocuk babasıdır.

DENİZ BAYKAL'IN HASTALIĞI NEYDİ?

Deniz Baykal'ın geçtiğimiz yıllarda beyninde pıhtı atmıştı. Damar tıkanıklığı nedeniyle anjiyo da olan Baykal 2017 yılında 51 gün yoğun bakımda kalmıştı.

Beynindeki ana damarın tıkalı olması nedeniyle yoğun bakım servisinde tedaviye alınan Baykal, yoğun bakımdan çıktıktan sonra Almanya'da da tedavi görmüştü.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...