Sony'den 16 yılın en yüksek zararı

Japon elektronik devi Sony, son mali yılda yaklaşık 3 milyar 200 milyon dolar zarar etmeyi beklediğini açıkladı.

24.05.2011 - 13:22

Sony'den 16 yılın en yüksek zararı

Sony yetkilileri, bunun en önemli nedenlerinin 11 Mart'ta meydana gelen deprem sonrası vergi indirimlerinin iptali ve bilgisayar korsanlarının saldırısı olduğunu söylüyor.

Şirketin video oyunu Playstation'a üye 100 milyon kişinin isim ve adresleri geçen ay bilgisayar korsanlarının saldırısı ile ele geçirilmişti. Oysa Sony bu saldırı ve deprem öncesi Şubat ayında 800 milyon dolardan fazla kar etmeyi umduğunu açıklamıştı.

Açıklanan son bilanço ise Sony'nin tarihindeki en büyük ikinci ve 1995'ten sonraki en yüksek ikinci zararı yansıtıyor.

Son gelişmeler sonrası Sony hisseleri Tokyo Borsası'nda yüzde 0,5 değer yitirdi. Yıl başından bu yana Nikkei endeksinde hisse senetleri ortalama yüzde 7 değer yitirirken, Sony hisselerinde bu oran, yüzde 24 oldu.

Japonya'nın elektronik ürünlerdeki mükemmelliğinin sembolü olarak görülen Sony, son yıllarda Apple, Samsung, Nintendo ve Microsoft'un akıllı telefon, plazma televizyon ve video oyunları sektörlerindeki sıkı rekabetiyle karşılaşmış durumda.

Sony yetkilileri herşeye karşın satışların bu yıl artmasını ve bir sonraki mali yılı karla kapatmayı umuyor. PS ağı saldırıdan 1 ay sonra yeniden devreye sokulduğunda üyelerin büyük kısmı ağa geri dönerek oyun oynamayı sürdürdü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...