İlişkili Haberler

İstanbul Çekmeköy'de, belediye otobüsünde şort giydiği için bir hemşireyi darbettiği iddiasıyla tutuklanan şüpheli Abdullah Çakıroğlu hakkında "inanç düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme", "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama", "kasten yaralama" ve "hakaret" suçlarından 9 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca şüpheli Çakıroğlu hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Hazırlanan 6 sayfalık iddianamede, Çakıroğlu'nun hemşire Ayşegül Terzi'yi yüzüne tekme atmak suretiyle yaraladığı anlatıldı.

İddianamede, olay gününe ait kamera görüntülerinin incelendiği, tanık ifadelerinin dinlenildiği kaydedildi. Şüphelinin bu şekilde "inanç düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme", "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama", "kasten yaralama" ve "hakaret" suçlarını işlediği ifade edildi.

Şüpheli Çakıroğlu'nun söz konusu suçlardan 2 yıl 7 aydan 9 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edilen iddianamenin, gönderildiği mahkemece kabul edilmesi halinde Çakıroğlu'nun yargılanmasına başlanacak.

NE OLMUŞTU?

Hemşire Ayşegül Terzi, 12 Eylül'de Alemdağ Polis Merkezi'ne giderek bir şüphelinin otobüste şort giydiği için yüzüne tekme attığını belirtip şikayette bulunmuştu. Bu doğrultuda çalışma başlatan Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, otobüsün güvenlik kamera kayıtlarını inceleyerek tespit ettiği Abdullah Çakıroğlu'nu gözaltına almıştı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından Anadolu Adalet Sarayı'na sevk edilen ve savcılıktaki ifadesinin ardından serbest bırakılan şüpheli hakkında, savcılığın talimatıyla "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçunu da işlediği gerekçesiyle yeniden gözaltı kararı çıkarılmıştı.

Savcılığın talimatı doğrultusunda çalışma başlatan polis ekipleri, Çakıroğlu'nu Çekmeköy'deki evinde gözaltına almıştı.

Şüpheli Çakıroğlu, çıkarıldığı nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" ile "inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme" suçlarından tutuklanmıştı.