Sosyal ağların gündemi 'Özgürlük Filosu'

Yardım gemilerine kanlı operasyon dün sosyal ağlarda en çok konuşulan konulardandı.

31.05.2010 - 23:41

Sosyal ağların gündemi 'Özgürlük Filosu'

İsrail ablukası altındaki Gazze’ye insani yardım götüren Özgürlük Filosu (Freedom Flotilla) gemilerinin İsrailli komandoların saldırısına uğraması ve en az 10 kişinin yaşamını yitirmesi, anlık mesaj paylaşımı yapılan sosyal ağlarda da en çok değinilen konuydu.

Dünya genelinde toplumsal olaylarda en çok başvurulan mikroblog sitesi Twitter’ın gün sonundaki ‘popüler twit sözcükleri’ listesinde #FreedomFlotilla, #İsrail ve #Gaza ‘hashtag’leri (anahtar sözcük) ve ‘flotilla’ sözcüğü ilk 10’da yer aldı.

ABD’de resmi tatil olması ve büyük ihtimalle site algoritması yüzünden otomatik olarak spam olarak görülmesi sonucu dün öğle saatlere kadar ‘flotilla’ sözcüğü listede yer almamıştı. Bu yüzden Twitter’da bu sözcüğe sansür uygulandığı şüpheleri twit’lerle paylaşıldı. Ancak daha sonra bu durum düzeltildi.

Twitter’da 31 Mayıs gecesi 23:00 itibarıyla yukarıdaki sözcüklerin geçtiği yaklaşık 48 bin twit yapıldı, sadece ‘flotilla’ sözcüğünün geçtiği twitler tüm dünyada ve her konuda yapılan twit’lerin yaklaşık yüzde 1’ini oluşturdu. 12 saatlik süre içinde siteye yazılan tüm twit’lerin yüzde 0.58’ini ‘Gaza’ (Gazze) konu etiketi, yüzde 0.48’ini de FreedomFlotilla etiketi oluşturdu.

Öte yandan Google Trends eğilim sıralaması listesinden edinilen bilgiye göre ABD’de en çok aranan konu başlığı ‘Turkey-Israel’ oldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...