Sosyalleşme konusunda sıkıntı yaşayan gençler dışarıda harcamadıkları vakti internete harcıyor. Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılan araştırma, utangaç gençlerin internet ile daha güçlü ilişkiler kurmasından yola çıkarak, bu ilişkiyi tedavi amaçlı kullanmayı hedefledi.

Klinik ve danışman psikologlar tarafından yapılan çalışmada, sosyal fobisi olan utangaç gençler için internet erişimi olan bir program geliştirildi.

Sosyal Fobi, ‘başkalarınca olumsuz değerlendirilme korkusu ile yaşanan aşırı kaygı durumu’ olarak biliniyor. Ergenlik döneminde başlayan bu rahatsızlığin tedavisi, gençlerin öğretmenleriyle konuşmaktan çekinmeleri ve yüz yüze olan tedavilerden kaçınmaları sebebiyle de gerçekleşmeyebiliyor.

Amaçlarının, utangaç ve sosyal fobisi olan öğrencilerin internet üzerinde kullanabileceği bir program geliştimek olduğunu söyleyen araştırmacılar, çalışmanın ilk aşamasında aşırı utangaç ve sosyal fobisi olan üniversite öğrencilerine odaklandı.

ONLINE TERAPİ
Computation and Education dergisinde yayımlanan çalışmada, öğrencilere sosyal yetenek eğitimi ve bilişsel davranış terapileri uygulandı. Online programa kayıt olan öğrenciler, her gün yaklaşık 30-40 dakika çeşitli testleri doldurdu. Testlerde öğrencilere sosyal iletişimin nasıl sağlanacağı, nasıl “hayır” denilir, çatışmaların çözülümü, birileriyle bilgi alışverişi yapma gibi konularda bilgi verildi. Buna ek olarak kendilerinin karşılaştığı benzer durumları günlük şeklinde girmeleri istendi. Çalışmada bu iki aşamaya ek olarak vücut rahatlama egzersizleri de verildi.

12-14 hafta süren eğitim sonrasında, öğrencilerin sosyal korkularında ve insanlardan kaçma eğilimlerinde belirgin azalma görüldü. Buna ek olarak, uygulanan testler sonucunda gençlerin sosyal yeteneğinde artış yaşandığı saptandı.

Araştırmacılar, “internet üzerinden terapi, her ne kadar yüzyüze yapılan tedavilerin yerini tutmasa da sosyal fobileri olan öğrencileri eğitmek adına öğretmenler için yararlı bir araç” ifadesini kullandı.