STK’lar: Açılımdan vazgeçilmesin

Cumhurbaşkanı Gül ile bir araya gelen STK üyeleri demokratikleşme yolunda atılacak adımlardan geri durulmamasını istedi.

STK’lar: Açılımdan vazgeçilmesin

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, son terör olaylarını değerlendirmek amacıyla çeşitli sivil toplum kuruluşları (STK) temsilcileriyle İstanbul'da bir araya geldi.

Tarabya'daki Huber Köşkü'nde başlayan görüşme, basına kapalı olarak yapıldı.

Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, tespit ettikleri iki ortak noktayı paylaşmak istediklerini kaydetti.

Bu ortak noktalardan ilkini, ''teröre şiddetle karşı olmak'' diye açıklayan Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü;

''Terörün memleketin, hiçbir kurum ve kuruluşun, hiç kimsenin sorununu çözemeyeceği noktasında, şiddetin şiddetle çözülemeyeceği noktasında hemfikir olduğumuz ortaya çıktı. İkinci hemfikir olduğumuz nokta, 17 sivil toplum, meslek örgütü olarak Türkiye'nin demokratikleşme yönünde atacağı adımlardan kesinlikle vazgeçmemesi, insan hak ve hürriyetleri konusunda geride kalmaması noktasında mutabık kaldık. 17 sivil meslek örgütünün ortak söyleminde bu vardı.

Bir, 'Terörü şiddetle kınıyoruz. Terörü kabul edebilmemiz mümkün değil. Şiddeti kınıyoruz', ikincisi de Türkiye'nin demokratikleşme yönünde atacağı adımlardan terörden dolayı geri durmaması gerektiği konusunda mutabıkız.''

DİSK: BARIŞ İSTEYEN SİLAH BIRAKMALI
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle yaptığı görüşmeye ilişkin, ''Bütün bu örgütler aslında bir çağrı yapıyor; silahların konuştuğu bir ortamda barış olmaz. Barış isteyenler ilk önce silahı bırakmalılar. Silah tehdidi altında barış veya demokratikleşme olmaz. Bu konudaki zeminimizin çok net olduğunu söyleyebiliriz. Ama diğer örgütler, biraz önce ifade edildiği gibi ayrı ayrı taleplerini, dosyalarını, bütün bilgilerini verdiler. Onlar ayrı ayrı paylaşacaklardır'' diye konuştu.

Süleyman Çelebi, bugüne kadar Cumhurbaşkanı Gül'ün her yerde ifade ettiği iradenin dışında yeni bir yaklaşım, kamuoyunun bilmediği, gizlilik taşıyan yeni bir şey olmadığını kaydetti.

TÜRK-İŞ: SİYASİLER ORTAK TUTUM BELİRLEMELİ
Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, siyasi partilerin uzlaşarak teröre karşı ortak bir tutum belirlemesi gerektiğini ifade etti.

Kumlu, görüşmede Türkiye'nin yıllardan beri kimi zaman atak yapan, kimi zaman ise uğradığı bozgun nedeniyle dinlenme, güç toplama evresi içine giren bir terör tehdidi ile karşı karşıya olduğunu belirtti.

MEMUR-SEN: TÜRKİYE TANIMIYLA HAREKET EDİLMELİ
Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, ''Teröre karşı milli takım ruhuyla, Türkiye tanımıyla, Türkiye yaklaşımıyla hareket edersek, sanırım terörün hem can kaybı hem mali kayıp gibi ülkeye yaşattığı olumsuzluklardan hep beraber kurtulmuş oluruz'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...