Studio Oyuncuları 4 oyunla İstanbul sahnesinde

Şahika Tekand ve Esat Tekand tarafından kurulan Studio Oyuncuları, 2009 sezonunu kendi sahnesinde karşılıyor. Oyuncular, yeni sezonu 20 Mart'ta ''Evridike'nin Çığlığı'' adlı oyunla başlatacak.

Haberler 16.03.2009 - 18:07

Studio Oyuncuları 4 oyunla İstanbul sahnesinde

Geçtiğimiz sezon 20’inci yılını kutlayan Studio Oyuncuları’nın 2009 programında Şahika Tekand’ın yazıp yönettiği Karanlık Korkusu ve Evridike’nin Çığlığı ile Studio Oyuncuları’nın genç yönetmenlerinden Ridade Tuncel‘in yazıp yönettiği Apartman ve yine toplulukta yetişen Umut Kırcalı’nın ÜÇ…İKİ…1000 oyunları bulunuyor.

Sezonu 20 Mart’ta açan Studio Oyuncuları kadrosunda Şahika Tekand, Cem Bender, Yiğit Özşener ve Şerif Erol başta olmak üzere güçlü isimler yer alıyor.

Şahika Tekand’ın yazıp yönettiği, ilk kez 16. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde sahnelenen, yurtdışında Belçika ve Hollanda’da oynanan ve büyük merakla beklenen son oyunu Karanlık Korkusu’nun galası da bu sezon yapılıyor. Karanlık Korkusu’nda çağdaş kentli insan, sistemde var olmaya çalışan beş rol kişisinin tek bir karakterin monologunu oluşturan konuşma örgüsü ve en doğal insan hareketlerinden en soyut sonuca ulaşmayı hedefleyen bir sahneleme düzeni içinde anlatılıyor.

Şahika Tekand’ın, yazıp yönettiği Oidipus üçlemesinin son oyunu, Cesur Yeni Dünya ödüllü Evridike’nin Çığlığı, bu sezon da seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. Çağdaş yaşamda kısıtlı bir alana hapsolan bireyin sistemle ilişkisi, oyun alanını bir simülasyon alanına dönüştüren sahneleme biçimiyle kuruluyor. 4.Tiyatro Olimpiyatları’nın kapanış oyunu Evridike’nin Çığlığı, Japonya, Belçika, Almanya da dahil olmak üzere yurtdışında pek çok ülkede sahnelendi.

Ridade Tuncel’in oyunu Apartman, birbirini tamamlayan iki malzemeyi, ses kayıtları ve oyuncu aksiyonlarını birbirinden ayırıp sahne üzerinde tekrar yan yana getirerek seyredeni izlediği süreci ve gerçeğin ne olduğunu sorgulamaya iten bir atmosfer yaratmayı amaçlıyor.

Studio Oyuncuları’nın genç yönetmenlerinden Umut Kırcalı’nın yazıp yönettiği ÜÇ…İKİ…1000 sistemin insan için, bireyin de kendisi için yarattığı oyun alanında yapılan tercihleri sorgulayan iki kısa oyundan oluşuyor.

OYUN TARİHLERİ

EVRİDİKE’NİN ÇIĞLIĞI
20 Mart’tan itibaren HER CUMA 20:30 HADİ ÇAMAN SAHNESİ

APARTMAN
23 Mart’tan itibaren HER PAZARTESİ 20:30 STUDIO OYUNCULARI SAHNESİ

KARANLIK KORKUSU
26 Mart’tan itibaren HER PERŞEMBE 20:30 STUDIO OYUNCULARI SAHNESİ

UÇ…İKİ..1000
28 Mart’tan itibaren HER CUMARTESİ 20:30 STUDIO OYUNCULARI SAHNESİ

20.30’da başlayan oyunlar, tek perdemik ve yaklaşık 1 saat sürüyor...

STUDIO OYUNCULARI
Valikonağı Cad. Akkirmanlı Sok. 30/38 Nişantaşı - İstanbul

Bilgi için: (0212) 246 77 25, 0531 648 51 68

www.studiooyunculari.com
www.biletix.com

Sayfa Yükleniyor...