Stuxnet virüsü ABD ile İsrail'in eseriymiş!

Geçen yılın sonlarında İran'ın nükleer tesislerinin bilgisayar kontrol sistemlerine sızan "Stuxnet" adlı bilgisayar virüsünün ABD-İsrail işi olduğu iddia edildi.

16.01.2011 - 12:37

Stuxnet virüsü ABD ile İsrail'in eseriymiş!

ABD'de yayımlanan New York Times gazetesindeki haberde, İsrail'in Stuxnet adı verilen tehlikeli bilgisayar virüsünün etkin olup olmadığını Negev Çölündeki Dimona nükleer tesisinde test ettiği ifade edildi.

Askeri uzman ve istihbarat kaynaklarına dayandırılan haberde, bu İsrail-Amerikan projesinin geliştirilmesinde isteyerek ya da istemeyerek İngiltere ve Almanya'nın da yardımı bulunduğu belirtildi.

Uzmanlar, İran'ın uranyum zenginleştirme santrfüjlerini vuran Stuxnet virüsünün kökeninde İsrail'in bulunabileceğinden şüpheleniyordu. İsrailli Stratejik İşler Başkanı Moşe Yaalon, Aralık sonundaki açıklamasında, İran'ın nükleer programında karşılaşılan zorlukların İran'ın atom bombası yapımında uzun yıllar kaybetmesine yol açtığını söylemişti.

ABD ile uluslararası toplumun bir bölümü, İran'ı nükleer bomba yapma peşinde olmakla suçluyor ancak İran, programının tamamen sivil amaçlı olduğunu söylüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...