Suriye 90 gün sonra serbest bıraktı

3 aydır Suriye'de rehin tutulan gazeteci Cüneyt Ünal serbest bırakıldı. Serbest bırakılmasının ardından konuşan Cüneyt Ünal, Halep'te hayatını kaybeden Japon gazeteci Yamomoto ile beraber gezdiklerini ve öldürüldüğünü kanlı fotoğraf makinesini görünce anladığını anlattı. Ünal'ın bu sabah Türkiye'ye dönecek.

Haberler 17.11.2012 - 11:53

Suriye 90 gün sonra serbest bıraktı

CHP heyeti, Suriye'de çalışırken kaçırılan Türk gazeteci Cüneyt Ünal'ı teslim aldı. Geceyi Suriye'de geçirecek olan Ünal ve CHP heyeti, sabah saatlerinde Hatay-Yayladağı sınır kapısından yurda giriş yapacak.

Özgür kaldıktan sonra NTV canlı yayınında konuşan Cüneyt Ünal öncelikle CHP milletvekillerine teşekkür etti.

3 gün önce Şam'a getirildiğini anlatan Ünal, o ana kadar 87 gün Halep'te tek başına bir hücrede tutulduğunu belirtti.

Hücredeyken bir kere hastalandığını ve hastaneye kaldırıldığını da anlatan Cüneyt, hapishanedeyken patates ve ekmekle beslendiğini de dile getirdi.

'ŞİDDET GÖRMEDİM'
Suriye halkının bayramı nasıl geçirdiğini haber yapmak için gazeteci arkadaşı Başar Fehmi Kaddumi ile Suriye'ye geldiklerini anlatan Ünal, 20 Ağustos akşamı Suriye askerleri ile muhalifler arasındaki çatışmanın ortasında kaldıklarını belirtti.

Çatışmada Kaddumi'nin bağ tarafından vurulduğunu ve kendisinin yarasına müdahale ettiğini anlatan Ünal, Kaddumi'nin yarasının ağır olduğunu ve onun için yardım isterken rejim yanlıları tarafından etraflarının çevrildiğini kaydetti.

45 yaşındaki savaş muhabiri Mika Yamomoto, 20 Ağustos'ta Halep'te Özgür Suriye Ordusu'na bağlı silahlı militanlarla hareket ederken, çıkan çatışmanın ortasında kaldı ve boynundan vurularak öldü.

Japon gazeteci Mika Yamomoto (45), 20 Ağustos'ta Halep'te öldürüldü Japon gazeteci Mika Yamomoto (45), 20 Ağustos'ta Halep'te öldürüldü

Cüneyt, Japon gazetecinin öldürüldüğünü Halep'te hapishanede kanlı fotoğraf makinesini görünce anladığını anlattı.

Yamamoto'nun cenazesi Gaziantep'e getirilerek otopsinin ardından ülkesine gönderilmişti. Afganistan ve Irak savaşlarını izlemiş deneyimli bir gazeteci olan Yamomoto vurulduğu sırada kameraman eşi de yanındaydı.

KADUMİ'DEN HABER YOK
Cüneyt Ünal’ın sağlık durumunun iyi olduğunu açıklayan CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Lazkiye üzerinden bugün Türkiye'ye dönmeye çalışacaklarını söyledi.

Ünal ile birlikte esir alınan Filistinli gazeteci Beşar Kadumi'nin durumuyla ilgili ise gelişme yok. CHP heyeti Kadumi'yle ilgili bilgi istediklerini açıkladı.

90 gündür Suriye'de rehin tutulan Ünal için bir CHP heyeti Suriye'ye gitmişti.

Daha önce de Suriye’ye giden CHP heyeti, Devlet Başkanı Beşşar Esad’la görüşmüştü.

Esad’ın Cüneyt Ünal’ın kaçırıldığından haberi olmadığı öne sürülmüştü. Yetkililere talimat veren Esad’ın söz konusu gazetecinin serbest bırakılmasını istediği ifade edilmişti.

Sayfa Yükleniyor...