NTV

‘Suriyeliler Viyana kapısına dayandı’

Türkiye

Dışişleri Bakanlığı’nda hazırlanan yeni kararname ile birçok diplomatın görev yeri değişecek. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yeni görevlerini tebliğ etmek için aradığı diplomatlar arasında ilginç diyaloglar yaşandı. Davutoğlu, Müsteşar Yardımcısı Birnur Fertekligil’e şöyle espri yaptı: Suriyeli mülteciler Viyana kapısına dayandı, bundan sonra orada görev yapacaksınız.”

Dışişleri Bakanlığı, çok sayıda büyükelçinin görev yerini değiştiren yaz kararnamesini hazırladı.

Kararnamenin onay için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e gönderildiği öğrenildi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da yeni büyükelçileri telefonla arayarak görev yerlerini tebliğ etmeye başladı.

Kararnameyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Dışişleri Başdanışmanı Ferden Çarıkçı Cenevre Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği’ne atanırken, Bakanlık Sözcüsü Levent Gümrükçü de Tiflis Büyükelçisi oluyor.

Kararname ağırlıklı olarak Latin Amerika ve Afrika ülkelerini kapsıyor.

DAVUTOĞLU'DAN ESPRİ
Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, yeni görevlerini tebliğ etmek için aradığı bazı diplomatlara espriler yaptı.

Suriyelilere insani yardım ulaştırılmasından sorumlu Müsteşar Yardımcısı Birnur Fertekligil’i akşam saatlerinde arayan Bakan Davutoğlu, “Acil bir durum var. Suriyeli mülteciler kapıya dayandı” dedi.

Fertekligil’in “Hangi kapıya? Hemen gidiyorum efendim” sözleri üzerine Davutoğlu’nun, “Durun. Viyana kapısına dayandılar. Bundan sonra çalışmalarınıza oradan devam edeceksiniz. Hayırlı olsun” dediği öğrenildi.