Türk uçaklarının Suriye hava sahasına girişine yasak getirilmesine hükümetten ilk tepki geldi.

Konya'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Suriye'nin açıklamasının bizce kıymeti yok" dedi.

Davutoğlu, Suriye yönetiminin önce kendi halkıyla diyalog kurması gerektiğini belirtti.

Moskova-Şam seferini yapan Suriye Hava Yolları'na ait Airbus A-320 tipi yolcu uçağı 10 Ekim Çarşamba günü 'sivil olmayan kargo' taşıdığı gerekçesiyle Ankara Esenboğa Havalimanı'na indirilmişti. Şam yönetimi bu olayın ardından Türk uçaklarına hava sahasını kapatma kararı aldı.

Suriye uçaklarının Türk hava sahasından geçişi de yasaklandı.

LAVROV: İLİŞKİLER ETKİLENMEZ
Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, uçak olayından dolayı Türk-Rus ilişkilerinin etkilenmeyeceğini söyledi.

Lüksemburg'da Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ile bir araya gelen Lavrov, görüşme sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Ankara Esenboğa Havaalanı'nda durdurulan Suriye uçağı konusuna değinen Lavrov, şunları söyledi: ''Hiç kimsenin Türk-Rus ilişkileri üzerine endişelenmemesi gerekiyor. İki ülke ilişkileri istikrarlı ve sağlam bir şekilde gelişiyor. Uçak olayı, ilişkilerimizi etkilemeyecek.''

Uçaktaki kargonun Rus firmasına ait olduğunu ve Suriye'ye gönderildiğini hatırlatan Lavrov, ''Yasal bir kargoydu ve yasal bir şekilde gönderildi'' iddiasını yineledi.