Tartışmalı Picasso tablosu satışa çıkarılıyor

Nazi dönemindeki sahibi nedeniyle tartışmalara yol açtığı için satışı durdurulan Picasso tablosu müzayedeye çıkarılıyor.

Anadolu Ajansı 17.03.2010 - 13:53

Tartışmalı Picasso tablosu satışa çıkarılıyor

Christie's müzayede evi, Nazi dönemindeki sahibi nedeniyle tartışmalara yol açan İspanyol ressam Pablo Picasso'nun "Angel Fernandez de Soto'nun Portresi" tablosunun satışa çıkarılacağını bildirdi.

Londra'da 23 Haziran'da açık artırmaya çıkarılacak tablonun, 45 ile 65 milyon dolar arasında bir fiyata satılması bekleniyor.

Picasso'nun Mavi Dönemine (1901-1903) ait, 1903 yılı imzalı eserinin besteci Andrew Lloyd Webber'in Yardım Vakfı tarafından satılacağı ve elde edilecek gelirin sanatın geliştirilmesi çalışmalarında kullanılacağı belirtildi.

Tablo, 2006 yılında New York'ta çıkarıldığı müzayedede, eserin Nazi dönemindeki sahibiyle ilgili tartışmalar üzerine satıştan çekilmişti.

Eserin 1930'lardaki sahibi olan bir Alman bankacının varisi, atasının tabloyu Nazilerin tehdidi altında satmaya zorlandığını ileri sürmüştü. Açılan dava, ABD mahkemeleri tarafından reddedilmişti.

Christie's de sorunun "varılan anlaşmayla" çözüldüğünü bildirdi, ancak nasıl bir anlaşma sağlandığı hakkında bilgi vermedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...