TBMM’de 23 Nisan özel oturumu | Numan Kurtulmuş: Yeni anayasa Türkiye’nin boynunun borcudur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş, “Yeni anayasa mecburidir, Türkiye’nin borcudur.” dedi. 23 Nisan haftasından sonra yeni anayasa çalışmalarının hız kazanacağını söyleyen Kurtulmuş, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin sürece katkı vermesini istediklerini ifade etti.

TBMM’de 23 Nisan özel oturumu | Numan Kurtulmuş: Yeni anayasa Türkiye’nin boynunun borcudur

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Büyük Millet Meclisi’nde () 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle özel oturum düzenlendi. Özel oturuma Başkanı başkanlık etti.

Özel oturumda açılış konuşması yapan Kurtulmuş, ilk meclisin ulusal bağımsızlığı kazanmada milli mücadelenin karargahı olduğunu ifade etti. Kurtulmuş, “İstanbul’un işgal altında olduğu bir dönemde büyük bir cesaretle Ankara’da TBMM’yi toplayarak milli mücadelenin önemli bir adımı atılmış ve Türkiye’nin bağımsızlığının yolu açılmıştı.” diye konuştu.

“Bize düşen ilk dönemin şartlarını en iyi şekilde anlamaktır.” diyen Numan Kurtulmuş, “Her şeyden evvel bugünkü TBMM de devlet kuran bir mecli olma hissiyatını asla ıskalamamalıdır.” şeklinde konuştu.

Vatanseverlik bilincinin sürekli diri tutmanın TBMM’nin önemli görevlerinden biri olduğunu anlatan Numan Kurtulmuş, “Türkiye dünyadaki dengeler itibarıyla çok zor bir sürecin içerisindedir. TBMM, bugün milletin hayrına olacak yasaları yapmak, millet adına sorumluluklarını yerine getirerek, istiklal ve istikbalimizi teminat altına alacak adımları gerçekleştirmek için kararlılıkla yoluna devam edecektir.” şeklinde konuştu.

TBMM’de 23 Nisan özel oturumu | Numan Kurtulmuş: Yeni anayasa Türkiye’nin boynunun borcudur - 1

"'NİN EN ÖNEMLİ ÖDEVİ YENİ "

’nin en önemli ödevlerinden birinin, Cumhuriyet’in ikinci asrına yakışır yeni bir anayasa olduğunu söyleyen Kurtulmuş, “Kapsayıcı, kuşatıcı, demokrat ve sivil bir anayasa yapılması meselesi TBMM’nin öncelikli ödevlerinden birisidir.” dedi.

Yeni anayasa çalışmaları çerçevesinde TBMM üyelerine büyük sorumluluk düştüğüne işaret eden TBMM Başkanı Kurtulmuş, “Toplumun bütün kesimlerinin fikirlerinin en doğru şekilde dile getirilmesi için açık, şeffaf yürütülen bir süreci yönetmek de TBMM’nin ödevlerindendir. Bu çerçevede şunu bir kere daha ifade etmek isterim; TBMM yasa ve anayasa yapma gücüne sahiptir.” ifadelerini kullandı.

ÇALIŞMALAR HIZ KAZANACAK

Kurtulmuş şunları söyledi:

“Yeter ki doğru zeminde ve doğru yöntemlerle tartışmayı başaralım. Doğru zemin TBMM’dir. Doğru yöntemler de partilerin uzlaşıyla bulacağı yöntemlerdir. ’nin bundan sonraki süreçte gerçekten sivil yeni bir anayasayı yapması Türkiye’nin boynunun borcudur. 23 Nisan haftasından sonra önce partilerle yapacağımız temasla bu süreci başlatmayı düşünüyoruz. Arkasından da sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, kurum ve kuruluşun sürece katkı vermesini temenni ediyoruz.”

Sayfa Yükleniyor...