NTV

Tekirdağ'da 5.1 büyüklüğünde deprem

Türkiye

Tekirdağ'da 23:54'te merkez üssü Marmara Ereğlisi olan 5.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem İzleme Merkezi Müdürü Doğan Kalafat, NTV'ye yaptığı açıklamada 'sarsıntının bölgedeki fay hattının olağan hareketlerinden biri olduğunu' aktardı.

Tekirdağ'da 5.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre, depremin merkez üssü Marmara Ereğlisi açıkları olarak kaydedildi.

Saat 23:54'te meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremin derinliği ise 14.9 kilometre olarak ölçüldü.

İlk belirlemelere göre can ya da mal kaybına neden olmayan sarsıntı, halk arasında paniğe neden oldu.

Başta İstanbul olmak üzere çevre illerde de hissedilen deprem sonrası, en büyüğü 3.2 olan 4 artçı sarsıntı daha kaydedildi.

'ENDİŞEYE GEREK YOK'
Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi Müdürü Doğan Kalafat, sarsıntıyla ilgili NTV'ye değerlendirmede bulundu.

Depremin Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın olağan hareketlerinden biri olduğunu aktaran Kalafat,endişe edilecek bir durum olmadığını ifade etti.

Kalafat, "Orta şiddetli bir deprem. Burası Marmara Denizi'nin en aktif bölgelerinden birisi. Depremin kendi içinde artçıları olmaya başladı. Bu deprem bölgede meydana gelen olağan etkinliklerden birisi. Deprem, herhangi bir hasara ya da can kaybına neden olabilcek bir deprem değil, deniz içinde olması nedeniyle bu konuda endişe edilmesine gerek yok" diye konuştu.

Depremin, Marmara Denizi'nin yüzeyine yakın bir bölgede meydana geldiği için denize kıyısı olan illerde hissedildiğini anlatan Kalafat, artçı sarsıntıların da en fazla 4 büyüklüğünde olacağını söyledi.

'2045 ÖNCESİ BÜYÜK DEPREM ŞAŞIRTICI OLUR'
TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Baş Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan ise yaptığı açıklamada ''2045'ten önce Kuzey Marmara'da deprem olması benim için şaşırtıcı olur. Ancak, ana deprem oluncaya dek bu tür gerginlik birikimlerini gösterecek küçük depremler olagelecektir'' dedi.

Ercan, depremin, Marmara Ereğlisi önünde, 7.0 ile 7,2 büyüklüğünde deprem beklediği konumda, ayrıca odak 15 kilometre derindeki granit kabuğu derinliğinde olduğunu kaydetti.

'OLUMSUZ DURUM YOK'
Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek ise Marmaraereğlisi'nde her hangi bir hasarın olup olmadığını belirlemek için güvenlik güçlerinin ilçede denetimlerini sürdürdüklerini kaydetti.

Kemelek, 'şu anda olumsuz bir durumun söz konusu olmadığını' söyledi.