Terfilere seneye bakılacak

YAŞ'ta 11 general ve amiralin durumu netleşmeye başladı, komutanların durumunun gelecek yılki şuraya bırakılma eğilimi ağırlık kazandı. İki korgeneral ise orgeneralliğe terfi etti.

03.08.2010 - 13:01

Terfilere seneye bakılacak

Gözlerin çevrildiği Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı devam ederken, kulislere içeride alınan kararlar ve konuşulanlarla ilgili bilgiler sızıyor.


'Balyoz Darbe Planı' davasında 102 komutana yakalama kararı çıkmasıyla olağanüstü bir önem kazanan YAŞ toplantısında, 11 general ve amiralle terfi sırasındaki albayların tamamına yakınının durumunun gelecek yılki şuraya bırakılma eğilimi ağırlık kazandı. Bu personelin durumunun 'terfi edememe' şeklinde değerlendirileceği belirtiliyor.

Şurada Genelkurmay Genel Plan Prensipler Başkanı Korgeneral Yalçın Ataman ve Özel Kuvvetler Komutanı Servet Yörük'ün orgeneralliğe yükseldi. Terfileri YAŞ üyelerinin oylarıyla, salt çoğunluğa göre alınan Yörük ve Ataman'ın orgenerallik rütbesiyle hangi görevleri yapacağı ise Başbakan Tayyip Erdoğan ile Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün imzalayacağı ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onaylayacağı kararnameyle yapılacak.

YAŞ'ta Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanması muhtemel isim 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız ve 18 subayın 'internet andıcı' iddiasıyla ifade vermeye çağrılması toplantıya bomba gibi düştü.

Bu gelişme yaşanırken, Başbakan Tayyip Erdoğan hakkında yakalama kararı bulunan 11 generalin yanısıra 1. Ordu Komutanı Orgeneral Iğsız'ın Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanmasına karşı çıktı.

Bu yıl 30 Ağustos'ta Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ emekli olacak ve görevi 3 yıllığına, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner devralacak. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit ise 1 yıl daha görevlerinde kalacaklar. TSK'da yeni komutanların devir teslimleri ağustos ayının 3. haftası yapılacak. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, görevini halefi Orgeneral Işık Koşaner'e 27 Ağustos Cuma günü devredecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...